Një gjendje e jashtëzakonshme mbarëkombëtare u shpall të mërkurën në Peru për shkak të protestave të dhunshme kundër rrëzimit dhe arrestimit të ish-presidentit Pedro Castillo.

Mbështetësit e Castillos kanë dalë në rrugë dhe kanë ngritur postblloqe në mbarë vendin në protestat që kanë lënë shtatë të vdekur dhe 200 të plagosur, ndërsa kërkojnë lirimin e tij dhe kanë bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme.

Vendi u zhyt në krizë javën e kaluar kur Castillo u përpoq të shpërndante Kongresin dhe të sundonte me dekret, por ai u fajësua shpejt nga ligjvënësit dhe u arrestua në rrugën e tij për të kërkuar strehim në ambasadën meksikane.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: