Më shumë se 14,000 qytetarë në Iran janë arrestuar gjatë protestave të zhvilluara kundër regjimit.

OKB ka paralajmëruara se përdorimi i dhunës ndaj përdoruesve duhet të ndalet.

Ndërkohë këto janë demonstratat më të mëdha të mbajtura në historinë e vendit. Revoltimi i qytetarëve erdhi pas vdekjes së 22-vjeçares kurde Mahsa Amini e cila vdiq më 16 shtator në paraburgim në Teheran pasi u arrestua nga policia.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: