Mijëra qytetarë të Kubës kanë dalë në një marshim në rrugë nga Havana në Santiago të dielën në demonstratat më të mëdha anti-qeveritare në ishullin e drejtuar nga Komunistët në dekada duke bërë thirrje që Presidenti Miguel Diaz-Canel të dorëhiqet.

Disa prej tyre dolën në rrugë në pjesë të ndryshme të Havanës, duke përfshirë qendrën historike, thirrjet e tyre të “Diaz-Canel zbriten” duke mbytur grupe mbështetës të qeverisë që tundnin flamurin Kuban dhe brohorisnin “Fidel”.

Xhipa të forcave speciale, me mitralozë u panë në të gjithë kryeqytetin dhe prania e policisë ishte e madhe edhe shumë kohë pasi shumica e protestuesve kishin shkuar në shtëpi nga ora 21:00 shtetrrethimi në vend për shkak të pandemisë.

Diaz-Canel, i cili kryeson Partinë Komuniste, fajësoi trazirat për armikun e vjetër të Luftës së Ftohtë, Shtetet e Bashkuara, të cilat vitet e fundit forcuan embargon e saj tregtare me dekada në ishull, në një fjalim televiziv të dielën pasdite.

Diaz-Canel tha se shumë protestues ishin të sinqertë por të manipuluar nga fushatat e orkestruara të mediave sociale nga SHBA dhe paralajmëroi se “provokimet” e mëtejshme nuk do të tolerohen.

Protestat në Kubë shpërthyen mes krizës më të keqe ekonomike që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, aleati i saj i vjetër dhe një rritje rekord në infeksionet e koronavirusit, me njerëzit që shprehën zemërim për mungesat e mallrave bazë, kufizimet e lirive civile dhe trajtimin e pandemisë nga autoritetet.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb