Motra e liderit suprem të Iranit, Ali Khamenei, ka folur kundër shtypjes së tij të përgjakshme ndaj demonstratave mbarëkombëtare, duke thënë se “kalifati despotik” i vëllait të saj nuk ka sjellë asgjë veç vuajtje, sipas një letre të publikuar nga djali i saj në mërgim.

Letra erdhi një ditë pasi ish-presidenti i vendit Mohammad Khatami lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë të rrallë për të shprehur mbështetjen për lëvizjen e protestës, duke shtuar presionin mbi regjimin nga figura të fuqishme politike.

Në letrën e saj, Badri Hosseini Khamenei, e cila jeton në Iran, u bëri thirrje Gardës Revolucionare dhe “mercenarëve” të frikshëm të vendit që të linin armët sa më shpejt të jetë e mundur dhe të “bashkohen me popullin”. Ajo tha se do t’i bashkohej tubimeve nëse nuk do të ishte për shëndetin e saj të dobët.

“Mendoj se është e përshtatshme që tani të deklaroj se kundërshtoj veprimet e vëllait tim dhe shpreh simpatinë time me të gjitha nënat që vajtojnë për krimet e Republikës Islamike”, shkroi ajo në shënimin që u shpërnda në llogarinë në Twitter të djalit të saj , Mahmoud Moradkhani.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: