Presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev e ka përshkruar dhunën vdekjeprurëse javën e kaluar si një tentativë për grusht shteti.  Ai u tha udhëheqësve të një aleance ushtarake të shteteve ish-sovjetike se aksioni ishte koordinuar nga një “qendër e vetme”, por nuk i përmendi ata që ishin përgjegjës.

Presidenti Putin tha se Kazakistani ishte shënjestruar nga terrorizmi ndërkombëtar, por nuk dha asnjë provë për këtë pretendim. Ai shtoi se Rusia nuk do të lejonte kurrë revolucione në rajon. Trupat nga Rusia dhe vende të tjera janë aktualisht në Kazakistan për të rivendosur rendin.

Kazakistani

Demonstratat, të shkaktuara nga rritja e çmimeve të karburantit, u kthyen në trazirat më të këqija që ka parë vendi në 30 vitet e tij të pavarësisë. Dhjetra njerëz raportohet të kenë vdekur, duke përfshirë 16 anëtarë të forcave të sigurisë.

Protestat nisën më 2 janar dhe u rritën për të pasqyruar pakënaqësinë ndaj qeverisë dhe ish-presidentit Nursultan Nazarbayev, i cili udhëhoqi Kazakistanin për tre dekada dhe ende mendohet se ka ndikim të rëndësishëm

Upload 2022 01 06t061350z 1594418935 Rc2itr9s9ojl Rtrmadp 3 Kazakhstan Protests Pic 32ratio 1200x800 1200x800 92995

Korrespondentët thonë se dhuna e fundit mund të lidhet me një luftë për pushtet brenda elitës qeverisëse. Një javë pas shpërthimit të dhunës, autoritetet thonë se situata tani është stabilizuar, me trupat që vazhdojnë operacionet e “pastrimit” dhe ruajtjen e objekteve strategjike.

Një gjendje e jashtëzakonshme dhe një shtetrrethim mbarëkombëtar mbeten në fuqi. Pothuajse 8,000 njerëz janë arrestuar në të gjithë vendin, tha të hënën Ministria e Brendshme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb