TIRANË

Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku ka pohuar se “Reporterët pa Kufi” ka dënuar dunën e ushtruar ndaj gazetarëve gjatë  protestës së opozitës. Ajo shprehet se kjo dhunë mbaron me largimin e Ramës, i cili sipas saj për gjashtë vite ka dhunuar sistematikisht shqiptarët.

“Sot Reporteret Pa Kufi reaguan ne lidhje me dhunen e ushtruar gjate protestes ku dhe gazetaret qe raportonin ishin pjese e saj! Te pakten dy gazetare perfunduan ne spital nje nga gazi helmues dhe nje nga dhuna policore per fajin e vetem se po pasqyronin protesten e opozites! Kjo dhune ndaj qytetareve, gazetareve, ndaj fermereve, ndaj studenteve ndaj kujtdo qe eshte kunder duhet te marre fund! E kjo merr fund kur largohet ai qe ka 6 vite qe dhunon shqiptaret, Rama!

Me poshte reagimi:

Reporteret Pa Kufi i kerkojne autoriteteve  shqiptare, te cilet shpresojne te hapin negociata me Bashkimin Europian, te mos perdorin dhune joproporcionale gjate protestave, ne menyre te vecante per reporteret te cilet mbulojne protestat!

RSF_Inter urges the Albanian authorities, ëhich hope to open European Union accession negotiations in June, not to make disproportionate use of force during the demonstrations, in particular ëith regard to reporters covering this movement.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb