Më shumë se 20 deputetë austriakë të ekstremit të djathtë bojkotuan Parlamentin gjatë një fjalimi të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Politikanët nga Partia e Lirisë (FPÖ) argumentuan se fjalimi i Zelensky shkelte neutralitetin e Austrisë.

Ata paralajmëruan përpara fjalimit se do të mbanin një formë proteste kundër adresës. Austria ka deklaruar se nuk mund të ndihmojë ushtarakisht Ukrainën, por e mbështet politikisht.

Në një fjalim video, Zelensky falënderoi Austrinë për ndihmën e saj humanitare dhe ndihmën në pastrimin e minave tokësore. Ai po fliste në ditën e 400-të të pushtimit rus. M Ai gjithashtu ftoi deputetët që të udhëtojnë vetë në Ukrainë dhe të shohin shkatërrimin e shkaktuar.

Presidenti i dhomës së ulët të parlamentit të Austrisë, Wolfgang Sobotka, premtoi më shumë ndihmë financiare dhe humanitare për Ukrainën dhe tha se vendi meriton solidaritetin e Austrisë.

Por, ndërsa Zelensky foli, një grup politikanësh dolën jashtë dhe lanë pankarta në tavolinën e tyre me logon e partisë që shkruante “hapësirë ​​për neutralitetin” dhe “hapësirë ​​për paqen”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb