Shqiptarët janë duke mbajtur protesta të fuqishme në Shkup, për rastin e njohur në publik si “Monstra”.

Protestuesit kanë humbur durimin, pasi nuk u lejuan që të hyjnë në brendësi të objektit të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

  • foto galeri

Siç raportojnë mediat shqiptare, disa policë kanë pësuar lëndime të lehta, ndërsa kanë marrë edhe trajtime mjekësore. Edhe pse organizatorët thanë se protesta ka mbaruar, shumë demonstrues nuk janë larguar.

Njësitet policore kanë sulmuar protestuesit, kurse raportohet edhe për arrestime. Policia ka përdorur edhe gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit.

Pritet që më vonë, Ministria e Brendshme e Maqedonisë së Veriut të dalë në deklaratë për mediat, në lidhje me këtë demonstratë të shqiptarëve.
(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb