MAT

Banorët e fshatit Zall Gjocaj janë ngritur sot në protest për të kundështuar ngritjen e HEC-it. kjo është e disa protestë që banorët ngrihen për të kundështuar punimet për devijimin e ujit në fshat.

Banorët thonë se do të qëndrojnë deri në ndërprerjen e punimeve në burimin e ujit në fshatin Zall Gjocaj, ose në të kundërt kërkojnë nga shteti t’i shpërngulë nga fshati.Ata thonë se do të bëjnë qëndresë ndaj kërkesës së tyre kundër ndërtimit të HEC-it, ndërsa ditën e sotme kanë marrë edhe cadra për t’i ngritur pranë vendit ku po kryhen punimet.

Protesta e sotme e banorëve është mbikëqyrur nga forca të shumta policie, gazetari Enver Doci tha për “BalkanËeb” ka patur edhe konfliktim të banorëve me forcat e policisë.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: