Mijëra protestues mbajtën mitingje anti-qeveritare në Ekuador të mërkurën, duke kërkuar të intensifikojnë presionin ndaj qeverisë pas një jave trazirash të shkaktuara nga rritjet e çmimit të karburantit.


Ka pasur disa përleshje midis demonstruesve të hedhur me gurë dhe policisë që përdorin gaz lotsjellës për të ndalur turmat, përfshirë këtu rreth selinë bosh të qeverisë në kryeqytet, Quito.


Demonstruesit u përpoqën të afroheshin pranë selisë në pallatin e epokës koloniale Carondelet, të mbyllur nga barrikadat e policisë në rrugët e ngushta përreth.


Protestuesit përfshinin të rinj që dogjën goma dhe përballeshin me forcat e sigurisë, anëtarët e sindikatës punëtore dhe njerëzit indigjenë që mobilizuan dhe marshuan, për pjesën më të madhe në mënyrë paqësore.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb