Protestuesit antiqeveritar në Irak sulmuan një urë të katërt të mërkurën në Bagdad qendror, ku forcat e sigurisë i shtynë ata përsëri me shkopa dhe gaz lotsjellës, duke plagosur dhjetëra, dhe një mjek u vra pranë një ure tjetër derisa ndihmonte demonstruesit.

Ushtria u bëri thirrje protestuesve të ndalojnë bllokimin e rrugëve dhe porteve, duke thënë se ata i kishin kushtuar Irakut 6 miliardë dollarë, dhe ai u zotua të arrestojë ata që janë përgjegjës. Ambasada e ShBA-së i kërkoi qeverisë të “angazhohej seriozisht dhe urgjent” me demonstruesit dhe dënoi sulmet ndaj tyre.

Dhjetëra mijëra njerëz kanë dalë në rrugë javët e fundit në kryeqytet dhe përtej jugut shiit për të kërkuar ndryshime gjithëpërfshirëse politike. Protestuesit ankohen për korrupsion të përhapur, mungesë të mundësive për punë dhe shërbime themelore të dobët, përfshirë ndërprerje të rregullt të energjisë, megjithë rezervat e mëdha të naftës në Irak.

 

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb