Kryeministri autralian Anthony Albanese ka bërë thirrje për një seancë urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të dënuar lëshimin provokues të një rakete balistike ndërkontinentale nga Koreja e Veriut që u ul në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë të premten.

Albanese iu bashkua zëvendëspresidentes së Shteteve të Bashkuara, Kamala Harris, kryeministrit të Japonisë, Fumio Kishida, kryeministrit të Zelandës së Re, Jacinda Ardern, kryeministrit të Koresë së Jugut, Han Duck-soo dhe kryeministrit të Kanadasë, Justin Trudeau, në një grumbullim në periferi të samitit Apec në Bangkok të premten.

Harris e përshkroi sjelljen e Koresë së Veriut si një “shkelje të pacipë” të rezolutave të shumta të OKB-së. Ajo u tha gazetarëve se lëshimi i raketës balistike ngre në mënyrë të panevojshme tensionet dhe destabilizon rajonin.

Pas takimit, Albanese i bëri jehonë linjës së zëvendëspresidentes amerikane për shkeljen e rezolutave të OKB-së dhe deklaroi se provokimet e Veriut duhet të ndalen, ndërsa shtoi se grupi kishte vendosur të bënte thirrjen e përbashkët për një seancë urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për t’u marrë me këtë çështje dhe se kursi i veprimit kishte mbështetjen e fortë të Japonisë dhe Koresë së Jugut.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb