Festivali i Filmit në Kanë konsiderohet si një nga festivalet më prestigjioze të filmit në botë. Ajo u themelua në vitin 1946 dhe zhvillohet çdo vit, zakonisht në maj, në “Palais des Festivals et des Congrès”. Gjatë kohëzgjatjes së tij shfaqen filma të rinj të të gjitha zhanreve, përfshirë edhe dokumentarë, nga e gjithë bota. Në 77 vitet e ekzistencës së saj, aty janë shfaqur disa nga filmat më të mirë që janë pritur ngrohtë, por edhe disa filma që kanë ndarë dhe tronditur botën në një shkallë ekstreme.

Ky është një nga “tre festivalet e mëdha evropiane të filmit”, së bashku me Festivalin e Filmit të Venecias në Itali dhe Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin në Gjermani.

Në festival marrin pjesë emrat më të njohur të fushës së kinemasë dhe është një nder i madh për regjisorin, filmi i të cilit do të shfaqet në sallën historike. Festivali karakterizohet jo vetëm nga cilësia e jashtëzakonshme artistike e filmave të luajtur, por mbi të gjitha nga një vështrim radikal inovativ në artin e kinemasë. Shpesh filmat thyejnë ‘rregullat’ duke vendosur një linjë të re revolucionare për të ardhmen e kinematografisë. Regjisorë të mëdhenj si Martin Scorsese, Federico Fellini dhe Francis Ford Coppola morën pjesë me filmat e tyre, që i rriti ata nga artistë të vegjël të papjekur në mjeshtër të artit të kamerës.

Sinonim i Festivalit të Filmit në Kanë është etiketa e rreptë e cila lidhet me kodin e veshjes, me ndalimin e pjesëmarrjes së shërbimeve streaming. Siç u bë e ditur Netflix u përjashtua nga institucioni në vitin 2018, ndërsa festivale të tjera të mëdha, si Venecia kanë më në fund u tërhoqën dhe u hapën në platformat e transmetimit. Kana ndjek me besnikëri “fenë” e dhomës së errët dhe kundërshton mediat modernizuese, të cilat i servirin përmbajtjen shikuesit në divanin e shtëpisë së tij.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Gjatë gjithë këtyre viteve të historisë së tij, Festivali i Filmit në Kanë ka ofruar perlat kinematografike që kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në artin e shtatë, si ” Blow-Up ” ” Apocalypse Now “, ” Pulp Fiction” .” dhe “Parazit”. Megjithatë, ka pasur edhe filma që jo vetëm nuk morën përgjigje pozitive, por përkundrazi u diskredituan nga audienca dhe kritika. Filma që kishin shkaktuar britma dhe brohoritje nga publiku gjatë shfaqjes së tyre, madje edhe filma aq të padurueshëm sa kishin shkaktuar dalje masive nga sallat. Fryma pro-revolucionare dhe tendenca për spektakël origjinal dhe novator kanë çuar në krijime kinematografike ekstreme, me dhunë grafike e deri në përmbajtje seksuale. Paraqitja e ekzagjeruar e skenave të tilla ka tejkaluar disa herë kufijtë e tolerancës së shikuesve dhe kritikëve të festivalit në Mbretërinë e Bashkuar.

Filmat e mëposhtëm, pra, kanë mbetur në historinë e institucionit për arsyet e gabuara:

1. Krimet e së Ardhmes (2022)

David Cronenberg është eksperti për të trembur pa mundim audiencën e Kanës. Në festivalin e vitit 2022, Cronenberg prezantoi “Krimet e së Ardhmes” dhe pati të paktën një duzinë daljesh dhe një ovacion prej shtatë minutash në fund. Përgjigja ishte veçanërisht polarizuese. “Crimes of the Future” u vlerësua si rikthimi i shumëpritur i Cronenberg në zhanrin horror, madje regjisori parashikoi para premierës se njerëzit do të largoheshin gjatë filmit të tij. Viggo Mortensen dhe Léa Seydoux luajnë një çift në të ardhmen e largët, i cili organizon një shfaqje në të cilën heqin organe shtesë nga trupi i Mortensen.. Jo gjithçka shkon sipas planit, megjithatë…

Mortensen duartrokiti largimet gjatë një interviste për “Variety”, duke thënë: “Nuk jam i mërzitur. Dua të them, gjëja më e keqe është që filmi juaj të jetë i mërzitshëm dhe unë kam qenë në disa shfaqje në Kanë ku askush nuk u largua, por askush nuk kujdesej për filmin. Dhe kjo do të ishte shumë dëshpëruese”.

2. Shtëpia që ndërtoi Jack (2018)

Lars von Trier vërtetoi më tej se ai është mjeshtër i shockut kur bëhet fjalë për Festivalin e Filmit në Kanë, kur filmi i tij i vitit 2018 The House That Jack Built shkaktoi një reagim të ashpër për shkak të dhunës së tij grafike. Variety raportoi në atë kohë se më shumë se 100 njerëz u larguan nga premiera e filmit, ndërsa rënkimet dhe bërtitjet mund të dëgjoheshin gjatë gjithë shfaqjes. Në “House That Jack Built” Matt Dillon luan një vrasës serial që gjymton dhe mbyt viktimat e tij, të cilat janë kryesisht gra. Skena me vrasjet e fëmijëve shtyu shumë shikues të dilnin jashtë sallës.

3. The Brown Bunny (2003)
lepuri kaf

Filmi rrugor eksperimental i Vincent Gallo “The Brown Bunny” është një nga filmat më të diskutueshëm në historinë e Festivalit të Filmit në Kanë. Gallo luan si një vrapues i torturuar me motoçikleta, i përhumbur nga kujtimet e ish-dashnores së tij ( Chloe Sevigny ) në një udhëtim rrugor. Një skenë e pasimuluar e seksit oral mes Sevigny dhe Gallo shkaktoi zemërim dhe braktisje në Kanë, ndërsa pritja e stuhishme e filmit u intensifikua nga një grindje publike midis Gallo dhe Roger Ebert, pasi kritiku i filmit e quajti atë “filmi më i keq në historinë e Kanës”. “Variety” e shpërtheu filmin si “një ringjallje e vetëkënaqur e estetikës së filmit rrugor të viteve 70-të “dhe si “përkufizimi i kinemasë kërthizë”.

4. Shofer taksie (1976)
shofer taksie

“Taxi Driver” i Martin Scorsese konsiderohet gjerësisht si një nga filmat më të mëdhenj të të gjitha kohërave, kështu që është një tronditje e vërtetë të dëgjosh se filmi u hap me kritika dhe largime në Festivalin e Filmit në Kanë. Sipas Hollywood Reporter, filmi “ngriti zhurmë të forta nga publiku, shumë prej të cilëve u larguan nga teatri me fytyrë të bardhë në kulmin jashtëzakonisht të dhunshëm të filmit.” Jodie Foster ishte vetëm një adoleshente në atë kohë, por ajo tha për kujtimet e saj nga festivali dhe reagimet ndaj filmit: “E gjithë kjo për dhunën në film shpërtheu. Marty, Bobby dhe Harvey qëndruan në Hotel du Cap dhe nuk dolën shumë”.. Pavarësisht se si reaguan të pranishmit e festivalit, juria e Kanës e drejtuar nga Tennessee Williams i dha “Taxi Driver” Palmën e Artë.

5. Wild at Heart (1990)
i egër në zemër

“Taxisti” nuk është i vetmi fitues i Palmës së Artë që shkakton pakënaqësi dhe ikje nga salla. Filmi romantik kriminal i David Lynch i vitit 1990, Wild at Heart, me aktorë Nicolas Cage dhe Laura Dern, përqendrohet te dy të dashuruar të rinj që arratisen. Filmi mori lavdërime pas publikimit, por pati edhe më shumë kritikues të zëshëm kur u njoftua se filmi kishte fituar çmimin kryesor të festivalit. Variety ishte mes fansave të filmit, duke shkruar në një përmbledhje: “Tronditësisht i dhunshëm, egërsisht qesharak dhe tepër romantik, Wild at Heart i David Lynch është një udhëtim me rrota horror drejt shpengimit përmes një zemre gotike amerikane të errësirës… Skena e dhunshme e hapjes sinjalizon se ky film nuk është për të dobëtit”.

6. Crash (1996)
përplasje

Pavarësisht përpjekjeve më të mira të Cronenberg me “Krimet e së ardhmes”, mund të jetë e pamundur të kapërcehet zemërimi që regjisori mori për thrillerin psikologjik romantik “Crash” në Festivalin e Filmit në Kanë 1996. Filmi luan James Spader si producent filmi. I përfshirë me një grup njerëzish që i drejtohen aksidenteve me makinë për t’u eksituar seksualisht, publiku i Kanës përshëndeti filmin dhe u largua me furtunë nga vendi i shfaqjes, madje edhe presidenti i jurisë, Francis Ford Coppola, tha se disa anëtarë të panelit ishin “shumë kundër” vendimit për t’i dhënë Crash çmimin special të kritikës. Nga rishikimi i Varietetit: “Një pjesë e erotizmit të brendshëm jashtëzakonisht të ftohtë, “Crash” përfundon me një obsesion seksual që pak njerëz do ta kuptojnë. Përshtatur me besnikëri nga romani kult i J. G. 1973 e Ballard-it dhe e drejtuar me kontroll të saktë, kjo përpjekje për ta kthyer një fetish për aksidentet automobilistike dhe dëmtimet trupore në një metaforë për përshtatjen njerëzore me epokën teknologjike, mbetet një vepër shumë intelektuale e sensualitetit të ftohtë.’

7. E pakthyeshme (2002)
të pakthyeshme

Filmi i parë i Gaspard Noé, i nominuar për Palmën e Artë, Irréversible, ishte aq i diskutueshëm në Festivalin e Filmit në Kanë saqë bëri që Newsweek të deklaronte: “Ky do të jetë filmi i vitit 2003 që do të “përzë” botën më të madhe se çdo tjetër.’ Edhe fansat e filmit, si Roger Ebert, pranuan: ” Ky është një film aq i dhunshëm dhe i ashpër sa që shumica e njerëzve do ta shohin të papërshtatshëm për ta parë. “Vincent Cassel dhe Albert DuPont luajnë dy burra që përpiqen të hakmerren për përdhunimin e një gruaje (Monica Bellucci). Skena tronditëse që ngjalli zemërim ishte një monolog rraskapitës 10-minutësh që përshkruante me detaje përdhunimin e Aleksit, i cili gjithashtu është rrahur në koma. Nga Kana dolën raporte se disa shikuesve të filmave u ra të fikët, të vjella dhe/ose u shua gjatë një shfaqjeje të “Irréversible”.

8. Antikrishti (2009)
antikrishti

Vite përpara “Shtëpisë që ndërtoi Jack”, e Lars von Trier shkaktoi një tjetër polemikë të madhe në Kanë me filmin horror eksperimental “Antikrisht”. Willem Dafoe dhe Charlotte Gainsbourg luajnë një çift që zbret në çmenduri në një kasolle në pyll pas vdekjes tragjike të djalit të tyre. Burri humbet lidhjen me realitetin pasi e mundojnë vizionet e sëmura, ndërsa gruaja fillon të përqafojë sjellje të dhunshme dhe sadomazohiste. Skenat e tredhjes dhe masturbimit të përgjakshëm bënë që publiku i Kanës të dilte me furtunë nga kinemaja. Reuters shtoi se shfaqja e filmit “shkaktoi tallje, gulçime mosbesimi, disa duartrokitje dhe brohoritje të forta.”. Variety shtoi në rishikimin e tij: “Shumica e fansave të zakonshëm të regjisorit do ju duket ky film për të qeshur, i çuditshëm ose të dyja.”

9. Dashuria (Gaspar Noé, 2015)
dashuri

“Love” është filmi i fundit i Gaspar Noé në këtë listë, por ndoshta jo i fundit në përgjithësi që shkakton një tronditje të madhe te shikuesit e tij, pasi regjisori provokues francez ka disa vite përpara për të zbukuruar festivalin me një tjetër shumë të papërshtatshëm. film. Gjithsesi, ‘Love’ kur performoi në Kanë në 2015-ën bëri bujë në mbarë botën. Pse? Për arsyen e thjeshtë se është një film porno softcore 3D, që tregon seks të pasimuluar në disa nga skenat seksi më reale dhe grafike që ka parë festivali dhe ndoshta kinemaja në përgjithësi.

10. Aventura (1960)
l_avventura

Ndoshta më i buti për nga përmbajtja dhe stili i filmit në listën që mori kritika relativisht të pajustifikuara. Filmi i guximshëm dhe i ngadaltë i Michelangelo Antonionit konsiderohet sot një kryevepër kinematografike, por kur u shfaq premiera në Kanë në vitin 1960, publiku e brohoriti filmin aq fort sa regjisori dhe ylli u detyruan të iknin nga kinemaja. Në fund, qetësia mbizotëroi me filmin që më vonë mori çmimin e jurisë në festival. Avventura tani shfaqet rregullisht në listat e filmave më të mëdhenj të realizuar ndonjëherë, me revistën prestigjioze të filmit Sight and Sound që e vendos atë në dhjetëshen e parë tre herë radhazi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: