Për të dytën herë në dy javë, një anijeje shpëtuese në Mesdhe i është mohuar hyrja në portet më të afërta në Maltë apo Itali. Autoritetet malteze dhe italiane po e mohojnë anijen “Lifeline” me 220 refugjatë në bord. Dy vendet mbyllën portet e tyre edhe dy javë më parë, anijes që mbante rreth 630 refugjatë.

Ministri i ri italian Matteo Salvini urdhëroi anijen “Ujori” të përfshihej në portet italiane, duke argumentuar se ishte ishulli i Maltës, por Malta nuk pranoi. Më pas, kryeministri i sapozgjedhur spanjoll Pedro Sánchez ofroi strehimin e anijes në Spanjë.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatë, UNHCR tregon se numri i njerëzve që vijnë në Mesdhe në Evropë është zvogëluar që nga viti 2015. Spanja e ka kaluar Italinë këtë vit (që nga fundi i qershorit) dhe ka marrë më shumë nga refugjatët në det.
mesdhe
Numrat e refugjatëve që mbërrijnë në Greqi kanë rënë vitet e fundit, kjo sepse është në fuqi marrëveshja BE-Turqi për të ndaluar migrimin nëpërmjet kësaj rruge. UNHCR-ja vlerëson se më shumë se 16,300 njerëz janë zhdukur ose mendohet të kenë vdekur, vetëm në rrugën e Mesdheut, nga 2014 deri në qershor 2018.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb