Pse eshte kaq e veshtire te thuash te verteten ne Shqiperi ditet e sotme pse ikin shqiptaret?

Ne nje shoqeri ku ka degraduar i gjithe sistemi i vlerave dhe ku skandalet kthehen ne normalitet nuk ka si te behet ndryshe, i mencuri behet per psikolog dhe budallai behet i ditur.

Mbaj mend nga e ndjera gjyshja ime qe thoshte se ishte e gabuar ti hapje gjithe kohes rruge budallait se ne fund ai dilte i pari dhe i mencuri qendronte gjithnje ne fund .

Ne nje shoqeri ku pjesa me e madhe e shtrese se mesme vrapon per te kapur avionin e rradhes ku shesin cdo gje te mundeshme per tu arratisur nga Shqiperia “ Vendi qe aderon shume BE” kuptohet me se miri deshira e madhe qe kemi per ta bere kete vend.

Vit pas viti, fenomeni i emigracionit po merr permasa alarmante dhe po perfshin segmente te shoqerise me aftesi. Statistikat thone se 79% e studenteve shqiptare deshirojne te largohen nga vendi ne raport me 65% në vitin 2018. Nga ana tjeter, 95% e atyre qe studiojne jashtë nuk deshirojne të kthehen.

Zhgenjimi i prinderve, sidomos i atyre me mundesi te larta ekonomike, shtyn të rinjte te studiojne jashte, ndersa te tjeret ikin nga mungesa e perspektives dhe mundesive në vend. Rritja e deshires per emigrim zbulon dobesite strukturore te ekonomise dhe politikave, qe ne vend qe te permiresohen po perkeqesohen dhe nuk po gjenerojne mundesi dhe perspektive për popullaten. Fenomeni i largimit eshte me i larte ne Shqiperi, se kudo tjeter ne Europe.

Ti thuash te verteten vetevetes eshte vlere e shtuar dhe per kete po tregoj nje histori, le ta quajme “ Histori Shqiptare”

I arsmiuar dhe I mbushur plote endrra dhe pavarsisht per cfare kishte studiuar del ne ate cka eshte jeta reale. Me endrren qe te jepte kontributin e tij ne shoqeri me besimin dhe shpresen se sakrifica do te shperblehej duke kerkuar pune por cdo dere ishte e mbyllur , pasi u perpoq shume , endrra e tij u vra.I irrituar nga realiteti qe preku , pasi tenotj per vite me rralle te hapte dyert e punesimit hoqi dore se kerkuari dhe zhytur ne borxhe mori rrugen e emigrimit per nje jete me te mire ,per te shprese me te madhe qe quhet Europe. Shqiptaret po rendin pafund dyereve te Europes si azilant,si emigrant ekonomik.

Sot jetojme ne nje vend ku depresioni masiv ka perfshire vendin, ku endrrat dhe shpresat vriten sepse pasi familja dhe vete individi ben nje investim gjithe sforco dhe sakrifica per tu arsimuar dhe per te qene sa me professional.

Kjo eshte e verteta e madhe, a kemi sy per te pare dhe vesh per te degjuar? Kjo varet nga secili prej nesh, a jemi ne gjendje qe ne vend qe te ikim te rrijme dhe te marrim ne dore fatet tona? Kjo varet nga secili prej nesh. A duhet ti leme kryemimistrit te drejten mbi fatet tona apo duhet te percaktojme fatin tone dhe ate ta zbatoj kryeministri ? E kjo varet serisht nga ne.

Cfare po presim ne shqiptaret ne na marre Europa per dore e te na thote behuni apo do behemi per vete si fillim pastaj per te tjeret?

Mjafte na vrate endrrat dhe shpresat, na lini te jetojme te lire. Mos e largoni pjesen me vitale te shoqerise Shqiptare, mos na e pini gjakun ne presjone dhe ten a izolini nga mungesa e zotesis suaj te ta bere Shqiperine tjeter.

Perse kur jemi nje vend ne Europe,kur Europa per shqiptaret eshte vete Shqiperia.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb