NASA dëshiron që ju të merrni një imazh të një peme.

Sateliti ICESat-2 i agjencisë së hapësirës vlerëson lartësinë e pemëve nga hapësira, dhe NASA ka krijuar një mjet të ri për qytetarët shkencëtar të cilët mund të ndihmojnë në verifikimin e këtyre matjeve nga toka.

Gjithçka që duhet është një telefon, aplikacioni dhe një pemë.

Nisur në shtator 2018, sateliti ICESat-2 mbart një instrument të quajtur ATLAS që gjuan 60,000 pulse të dritës në sipërfaqen e Tokës çdo sekondë që orbiton planetin. “Eshtë, në thelb, një laser në hapësirë,” thotë Tom Neumann, shkencëtari i projektit për ICESat-2 në NASA Goddard Space Flight Center.

Duke matur pozicionin e satelitit, këndin dhe sa kohë duhet që ato rreze lazer të tërhiqen nga sipërfaqja, shkencëtarët mund të matin lartësinë e akullit të detit, akullit të tokës, oqeanit, ujit në tokë dhe pemëve.

Duke ditur gjatësinë e drurëve mund të ndihmoj studiuesit të vlerësojnë shëndetin e pyjeve të botës dhe sasinë e dioksidit të karbonit që mund të thithin.

Por Neumann thotë se një pyetje e rëndësishme është se sa të mira janë këto matje nga hapësira.

“Ju mund të dilni jashtë dhe të bëni këto matje që do të ishin të dobishme për ne”, thotë Neumann.

Prej lansimit në mars, aplikacioni Globe Trees ka marrë rreth 700 matje prej 20 shteteve të ndryshme, deri tani.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: