Çështja e dëbimit të tenistit  serb Novak Djokovic merr përmasat e një thrilleri diplomatik .

Në një video të postuar në Instagram, presidenti serb Aleksandar Vuçiç kritikoi ashpër vendimin e qeverisë australiane për anulimin e vizës për Djokoviç .

“ Nëse doje ta pengonit Novakun të fitonte trofeun për herë të 10-të, pse nuk e refuzuat menjëherë, pse nuk i thatë që nuk mund të merrte vizë? Pse po e torturoni”-pyeti Vucic kryeministrin australian Scott Morrison.

” Ata shpesh na japin mësime për sundimin e ligjit. A mund ta imagjinoni se si do të ishte nëse një ministër në Serbi do të përmbyste vendimet e gjyqtarëve ” tha Vuçiç.

Vucic vuri në dukje se Serbia do të vazhdojë të mbështesë Novak dhe të luftojë për të drejtën e tij.

“Serbia është në anën e Novakut dhe do të jetë në gjendje të përgjigjet siç duhet, por të sillet shumë më mirë se sa ju ndaj Djokoviçit ”, tha Vuçiç.

Tenisti  serb, pas seancës me gjyqtarin  Anthony Kelly , nga nesër në mëngjes do të ndalohet sërish, por fillimisht do të duhet të japë intervistën në të cilën është thirrur me zyrtarët e Ministrisë së Emigracionit  dhe do të takohet me avokatët e tij. Këto takime do të mbikëqyren nga burra të Autoritetit Kufitar Australian, të cilët më vonë do ta shoqërojnë atë në një vend të panjohur për publikun dhe jo në hotelin Park, ku u ndalua pasi iu hoq viza e parë.

Gjykatësi  Kelly sugjeroi që qendra e paraburgimit të mbahej e fshehtë që të mos përsëriten demonstratat publike.

Ekipi ligjor i Djokovic kërkoi që serbi të mos ndalohej deri në shpalljen e vendimit të dielën, por zëdhënësi i qeverisë Stephen Lloyd këmbënguli që emigranti numër 1 në botë do të mund të shkonte në zyrën e avokatëve të tij për t’u përgatitur për seancën dëgjimore, por prej andej do të qëndrojë në paraburgim në një hotel.

Djokoviç nuk donte që çështja të shkonte në gjykatën federale pasi vendimi ka të ngjarë të vonohet. Koha po ikën për serbin që mësoi se nëse luan në Australian Open duket se nuk ka gjasa që të startojë të hënën.

Kujtojmë se edhe Djokoviç përballet  me ndalim të hyrjes në vend për tre vitet e ardhshme. Kjo do të jetë katastrofike për Novakun që është “mbreti” i Australian Open dhe nuk do të ketë mundësi të fitojë tituj apo para.

Më herët të premten, ministri australian i imigracionit Alex Hawke i hoqi vizën Djokovic.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: