Mediat e huaja kanë publikuar imazhet e para të anijes kryesore ruse Moskva, e cila u hodh në erë nga raketat ukrainase javën e kaluar.

Fotot, që janë marrë nga një anije shpëtimi pranë anijes luftarake, tregojnë dëmtime të shumta të saj në anën e majtë, bashkë me flakët pop o digjnin pjesën e poshtme të kuvertës.

Moskva është zhytur poshtë në ujë, e përkulur në anën e portit dhe duket se ka vendosur varkat e saj të shpëtimit pa asnjë ekuipazh të dukshëm në bord. Duket se ka edhe një anije zjarrfikëse pas anijes, në anën e kundërt të kamerës, e cila po spërkat strukturën e anijes.
Imazhet janë kryesisht në përputhje me përshkrimet ukrainase të fundosjes – se Moskva u godit nga dy raketa në anën e portit të saj, të cilat ndezën një zjarr dhe e bënë atë të rrokulliset dhe kundërshtojnë pretendimet e Rusisë që ishte se anija pësoi një zjarr dhe të brendshëm shpërthim në det të trazuar.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Analistët dhe ekspertët që shqyrtuan imazhet thonë se ato duken të vërteta. Nuk ka gjasa që Rusia të konfirmojë vërtetësinë e fotove, në mes të një errësirë pothuajse totale të informacionit rreth fundosjes, e cila është një siklet i madh për forcat e armatosura të rrethuara të Vladimir Putin.
Rrëfimet e tmerrshme të fundosjes kanë filluar të dalin nga rekrutët që shërbenin në bordin e anijes, ku njëri u tha prindërve të tij se të paktën 40 anëtarë të ekuipazhit u vranë dhe ‘shumë’ të mbetur të zhdukur ose të gjymtuar pas sulmit.

Prindërit e një rekrutuesi tjetër thonë se kanë zbuluar rreth 200 të plagosur – shumë prej tyre me djegie të tmerrshme dhe lëndime të tjera të rënda.
“Për herë të parë dëgjova prej tij vetëm më 15 prill, dy ditë pas incidentit”, tha një nënë e shqetësuar për median kryesore investigative ruse, e cila tani po vepron jashtë Rusisë, pasi u kap nga Putini.

“Djali im tha se kryqëzori u godit nga toka, nga pala ukrainase, sepse zjarri në bord nuk do të kishte filluar pa arsye. Ka persona të vrarë, të plagosur dhe të zhdukur.

“Djali im më thirri sapo u dhanë telefonat [pasi u shpëtuan]. Dokumentet dhe telefonat e tyre ishin në kryqëzor. Më thirri dhe qau për atë që kishte parë. Ishte e tmerrshme. Është e qartë se jo të gjithë mbijetuan.’

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb