Një gjykatës federal ka miratuar kërkesën e Departamentit të Drejtësisë për lëshimin e urdhrit dhe redaktimin e inventarit të pronës nga kontrolli i FBI-së në rezidencën e Donald Trump në Mar-a-Lago në fillim të kësaj jave.

Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland njoftoi dje në një konferencë urgjente se do të kërkonte zbërthimin e dokumenteve.

Gjykatësi autorizoi FBI-në të kontrollonte atë që byroja e quajti “Zyra 45” si dhe “të gjitha dhomat apo zonat e tjera” në Mar-a-Lago që ishin në dispozicion të ish-presidentit Trump dhe stafit të tij për ruajtjen e kutive dhe dokumenteve.

“Vendndodhjet që do të kontrollohen përfshijnë zyrën ’45’, të gjitha dhomat e magazinimit, dhe të gjitha dhomat ose zonat e tjera brenda ambienteve të përdorura ose të disponueshme për t’u përdorur nga FPOTUS dhe stafi i tij dhe në të cilat kutitë ose dokumentet mund të ruhen, duke përfshirë të gjitha strukturat. ose ndërtesa në pasuri,” thuhet në urdhër, duke përdorur akronimin “FPOTUS” për t’iu referuar ish-Presidentit të Shteteve të Bashkuara.

Kërkesa për urdhër të FBI-së drejtuar gjyqtarit thoshte në mënyrë specifike se agjentët federalë do të shmangnin zonat e marrjes me qira ose të përdorimit nga palët e treta, “të tilla si anëtarët e Mar-a-Lago” dhe “suitat private të mysafirëve”. T

“Përshkruhet si një rezidencë me afërsisht 58 dhoma gjumi, 33 banja, në një pronë prej 17 hektarësh,” i thanë agjentët e FBI gjyqtarit në kërkesën e tyre kur përshkruanin pronën Mar-a-Lago.

Një nga dokumentet e sapopambyllura është një “faturë” e urdhrit të kërkimit që rendit sendet që FBI mblodhi nga Mar-a-Lago.

Ai dokument zbulon se agjentët e FBI-së hoqën më shumë se 20 kuti nga resorti dhe rezidenca e ish-presidentit Donald Trump në Palm Beach, Florida, si dhe lidhëse fotografish, grupe materialesh të klasifikuara qeveritare dhe të paktën një shënim të shkruar me dorë.

Agjentët federalë sekuestruan një grup dokumentesh “tepër sekrete/SCI”, sipas dëftesës së urdhrit të kërkimit. Agjentët morën katër grupe dokumentesh “tepër sekrete”, tre grupe dokumentesh “sekret” dhe tre grupe dokumentesh “konfidenciale”.

Faturën e urdhrit nuk detajonte se për çfarë bëheshin këto dokumente të klasifikuara.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: