Propaganda ka qenë një nga armët e preferuara të Kremlinit për të manipuluar perceptimin e qytetarëve dhe për të shtuar mbështetësit për Vladimir Putin.

Një nga rastet më të fundit të zbuluara, ka qenë ajo e së premtes, ku u transmetuar një takim që lideri rus zhvillonte me nënat e ushtarëve rusë, në përgjigje të thirrjeve të shumta të zemëruara në rrugë.

Megjithatë, sipas mediave perëndimore, gratë e pranishme në mbledhje nuk ishin aspak nëna të ushtarëve të cilët janë dërguar në luftë në Ukrainë.

Shumë gra kanë protestuar javët e fundit për vdekjen e djemve të tyre në frontin ukrainas dhe për rekrutimin e vazhdueshëm. Kjo është arsyeja pse presidenti rus vendosi t’i takojë ata për të ndarë dhimbjen e tyre dhe për t’u ofruar atyre mbështetjen e tij.

Por ky takim, i cili duhej të ishte emocional dhe i sinqertë, në fakt nuk ishte gjë tjetër veçse një show.

Në mesin e grave që u ulën rreth tryezës së Putinit, në fakt kanë qenë kryetarja e shoqatës pro Putinit, Nadezhda Uzunova, si dhe deputetja e partisë “Rusia e Bashkuar” e Putinit, Olga Beltseva.

Gjithashtu, historiani ushtarak francez, presidenti i Institutit Action Resilience dhe avokati në Shoqatën e Avokatëve të Marsejës, Cedric Mas, identifikoi shumë nga gratë e pranishme me Vladimir Putin të premten.

“Shumica e tyre ishin punonjëse të ministrisë, aktorë, madje edhe deputetë të regjimit të Putinit”, tha ai.

“Nënat” e tjera ruse janë identifikuar se kanë më shumë profile politike, duke përfshirë një politikane nga Moska, Olga Belsteva. Ai është anëtar i së njëjtës parti si Vladimir Putin, e quajtur Rusia e Bashkuar.

Në të djathtë të presidentit rus ne shohim gjithashtu një mik të ngushtë të liderit çeçen Ramzan Kadyrov.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb