Në një intervistë ekskluzive dhënë për ANT1 dy shkencëtarët me origjinë turke, Uygur Sahin dhe Tassos Telloglou, theksuan se vaksina është qendra e kujdesit të tyre për njerëzit.

” Përhapja në një qytet me miliona, në një popullsi pa imunitet na ka vënë në gatishmëri, ” tha Sahin , i cili me gruan e tij Ezlem kishin përvojë të gjerë në krijimin e vaksinave të tjera kundër kancerit me teknologjinë mRNA.

” Ne e dinim që teknologjia që kishim zhvilluar për kancerin, të cilën e kishim përdorur në qindra pacientë me kancer, mund të përdoret po aq mirë kundër një sëmundjeje infektive, ”  tha Touretsi .

Sahin thirri ekipin e kompanisë së tyre, BioNTech dhe u tha atyre se ata do të ndalonin gjithçka dhe do të hidheshin në betejën për zhvillimin e vaksinës.

” Nëse do të donim të bënim ndryshimin në këtë pandemi, do të ishte e rëndësishme të bëjmë vaksinën në më pak se një vit . Zakonisht duhen pesë vjet për tu zhvilluar vaksinat. Zakonisht nuk punonim gjatë fundjavave. Dhe çfarë bëmë? Ne i bindëm partnerët tanë të punonin 24 orë në ditë. Ne prezantuam ndërrimet në mënyrë që bashkëpunëtorët të mund të vinin natën dhe të punonin deri në mëngjes, ” shpjegoi ai.

Ndërsa mijëra njerëz po vdisnin nga koronavirusi në Nju Jork, nuk kaloi shumë kohë që gjiganti amerikan u bind që kjo tashmë ishte një pandemi.

” Dhe këtë herë gjërat erdhën kështu që kolegët thanë menjëherë, kështu që le të punojmë së bashku. Dhe ne kishim sfidën para nesh që për një bashkëpunim na duheshin kontrata. Përfundimi i kontratave të tilla zakonisht zgjat 9 deri në 12 muaj. Por ne i besuam njëri -tjetrit dhe punuam së bashku”.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: