Një shtetas britanik që punonte roje në ambasadën britanike në Berlin akuzohet se i ka dhënë Rusisë informacione të dobishme,

Mediat e huaja shkruajnë se 57-vjeçari David Smith akuzohet për nëntë vepra sipas Aktit të Sekreteve Shtetërore.

57-vjeçari jetonte që Potsdam të Gjermanisë dhe punonte si roje sigurie në ambasadë u ekstradua nga Gjermania në Britani.

Ndër të tjera sipas policisë së Londrës, 57-vjeçari , do të dalë sot në një Gjykatë në Londër.

Nick Price, kreu i divizionit special të krimit dhe antiterrorizmit të CPS, tha: “David Smith është akuzuar për nëntë vepra në kundërshtim me Aktin e Sekreteve Zyrtare.

David
(David Smith)

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb