Kryeprokurorja e Ukrainës deklaroi se ishin identifikuar më shumë se 600 ushtarakë rusë të dyshuar për krime lufte dhe se kishte filluar ndjekja penale ndaj 80 prej tyre.

Iryna Vanediktova u takua me prokurorin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare Karim Khan dhe dyshja dhanë një konferencë për mediat.

Karim e përshkroi Ukrainën si një skenë krimi dhe tha se gjykata po kryen hetimin e saj më të madh me planin për të hapur një zyrë në Kiev në javët e ardhshme.

Nisur nga situata aktuale GJNP nuk mund të ndjekë penalisht agresionin sepse as Rusia dhe as Ukraina nuk janë në listën e anëtarëve të saj.

Megjithatë, gjykata po merr pjesë në një hetim të përbashkët së bashku me Ukrainën, Poloninë dhe Lituaninë.

Rusia u tërhoq nga – dhe ndaloi njohjen – ICC në 2016 pasi gjykata publikoi raportin që klasifikonte aneksimin e Krimesë, në Ukrainë, si një okupim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb