Ukraina ka deklaruar se Rusia ka vrarë të paktën 4600 civilë që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Mes të vrarëve janë edhe 232 fëmijë.

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës Iryna Venediktova ka nënvizuar se shifrat mund të jenë edhe më të larta, pasi nuk është arritur që të bëhen të gjitha verifikimet në territoret e pushtuara nga rusët.

“Rusia ka vrarë të paktën 4600 civilë në Ukrainë që nga 24 shkurti, duke përfshirë 232 fëmijë”, thuhet në njoftim.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: