Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau është shprehur se Rusia nuk mund të jetë një partnere e G20,pas pushtimit të Ukrainës.

Në një komunikim për mediat , Trudeau tha se liderët botërorë po bisedojnë lidhur më këtë situatë pasi pushtimi Ukrainës ka ngadalësuar rritjen ekonomike në mbarë botën.

Kryeministri kanadez gjithashtu ka mbështetur deklaratat e presidentit amerikan Joe Biden, i cili më herët ka bërë thirrje për largimine Rusisë në G20.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb