Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, ka deklaruar se BE-ja do të sigurojë rreth 300 miliardë euro për të ndihmuar Evropën të shkëputet nga energjia ruse.

“Investimet gjithashtu do të përfshijnë 10 miliardë euro për infrastrukturën e gazit, 2 miliardë euro për naftën dhe pjesa tjetër për energjinë e pastër, ka thënë von der Leyen.

Më tej presidentja e KE shtoi se Komisioni po propozon rritjen e objektivit të tij për energjinë nga burimet e rinovueshme deri në vitin 2030 nga 40% në 45%.

Ajo propozon gjithashtu ofrimin e deri në 9 miliardë euro ndihmë të mëtejshme për Ukrainën këtë vit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: