Në mëngjesin e 7 tetorit, pushtuesit bombarduan tre herë rajonin Chernihiv dhe një herë rajonin Sumy nga territori i Federatës Ruse.

Sipas Komandës Operative Veri , nga ora 07:17 deri në 07:40, zona e fshatit Starykove (rajoni Sumy) u godit dy herë, me sa duket pushtuesit përdorën një mortajë 82 mm. Nga ora 08:50 deri në 09:13, vëzhguesit regjistruan 15 sulme pranë vendbanimit Bleshnia (rajoni i Çernihiv), me sa duket armiku përdori një mortajë 120 mm. Nga ora 10:35 deri në orën 11:50, pushtuesit kanë goditur zonën e fshatit Hai, me sa duket është vendosur artileri me tytë. Nga ora 12:00 deri në 12:10, u regjistruan 13 goditje në drejtim të Senkivka, me sa duket u përdor një llaç 120 mm.

Nuk kishte gjithashtu asnjë informacion për humbje në mesin e popullatës lokale apo dëmtime në infrastrukturën civile, thuhet në raport.

Më vonë, Zëvendës Shefi i Zyrës së Presidentit të Ukrainës Kyrylo Tymoshenko shkroi në Telegram se deri më tani ka informacione për një person të vrarë.

“Sot vazhdojnë granatimet. Bëhet me dije për një të vrarë. Informatat janë duke u verifikuar”, ka shkruar ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb