Çatitë dhe muret e tre depove të drithit u shkatërruan pjesërisht dhe u dëmtuan makineritë në një nga fshatrat kufitare të rajonit Sumy, i goditur sot me artileri ruse.

“Ushtria ruse goditi komunitetin Nova Sloboda me artileri tubash. Nëntë predha armike shpërthyen në një nga fshatrat kufitare. Një ndërmarrje bujqësore lokale u dëmtua. Shpërthimet shkatërruan pjesërisht çatitë dhe muret e tre depove të drithit,” the Dmytro Zhyvytskyy, kreu i Administrata Ushtarake Rajonale Sumy në Telegram .

Sipas të dhënave të Administratës janë dëmtuar dy traktorë dhe tre makina. Predhat u përplasën pranë një godine administrative. Dritaret dhe telat elektrik janë dëmtuar.

Njerëzit nuk u lënduan, vuri në dukje Zhyvytskyy.

Siç raportohet, rusët hapën zjarr nga territori i tyre në vendbanimin Manukhivka nga ora 10:32 deri në 10:40.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb