Ekonomia e Kinës po lëkundet. Papunësia po rritet dhe bllokimet e pafundme Covid po bëjnë kërdi në bizneset dhe jetën e njerëzve. Po ashtu sektori i pronave është në krizë.

Gjithashtu lidhjet midis Pekinit dhe fuqive të mëdha globale janë në tension.

Lista e problemeve me të cilat përballet ekonomia e dytë më e madhe në botë vazhdon dhe shumë nga ato sfida afatgjata janë përkeqësuar vetëm nën një dekadë të sundimit të Xi Jinping . 

Megjithatë, kontrolli i liderit kinez në pushtet është i palëkundur.

Në dekadën e fundit, Xi ka konsoliduar kontrollin në një masë të paparë që nga epoka e themeluesit të njeriut të fortë të Kinës komuniste, Mao Ce Dunit .

Ai është kreu i Partisë Komuniste Kineze, shteti, forcat e armatosura dhe aq shumë komitete sa që është quajtur “kryetar i gjithçkaje”.

Dhe tani, ai ka marrw një mandat të tretë në pushtet që thyen normat, me potencialin për të sunduar përjetë.

Por pushteti absolut shpesh mund të nënkuptojë përgjegjësi absolute dhe ndërsa problemet shtohen, analistët paralajmërojnë se Xi do të ketë më pak hapësirë ​​për të shmangur fajin.

“Unë mendoj se armiku më i keq i jetëgjatësisë së Xi Jinping në qeverisjen e Kinës është vetë Xi Jinping,” tha Steve Tsang, drejtor i Institutit SOAS China në Londër.

“Kur ai bën një gabim të madh politik që shkakton kërdi në Kinë që mund të nisë potencialisht procesin e zbërthimit të mbajtjes së pushtetit të Xi Jinping”, ka thwnw mw tej ai.

Sundimi i Maos nga viti 1949 deri në vitin 1976 u shënua nga vendime të nxituara politike që çuan në dhjetëra miliona vdekje dhe shkatërruan ekonominë.

Pas atyre dekadave trazira, Partia Komuniste zhvilloi një sistem të udhëheqjes kolektive të krijuar për të parandaluar ngritjen e një diktatori tjetër që mund të merrte vendime arbitrare dhe të rrezikshme.

Udhëheqësi i ardhshëm i Kinës, Deng Xiaoping, vendosi një rregull të pashkruar dhe precedent që Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Komuniste – roli nga i cili lideri i Kinës merr pushtetin e vërtetë  do të largohej pas dy mandatesh.

Kur Xi mori pushtetin në vitin 2012, ekonomia e Kinës po lulëzonte pasi u integrua më ngushtë me pjesën tjetër të botës. Vetëm katër vjet më parë, Kina kishte mahnitur botën me Olimpiadën Verore ekstravagante të Pekinit. Por për Xi, partia ishte në një gjendje krize: e pushtuar nga korrupsioni, konfliktet e brendshme dhe joefikasiteti.

Zgjidhja e Xi ishte kthimi në sundimin diktatorial dhe personalist. Ai spastroi armiqtë politikë në një fushatë gjithëpërfshirëse kundër korrupsionit, heshti mospajtimet e brendshme, hoqi kufizimet e mandatit presidencial dhe përfshiu “Mendimin Xi Jinping” në kushtetutën e partisë.

Sipas analistëve, shumë diktatura bien në një model abuzimi me pushtetin dhe vendimmarrje të dobët kur lideri arrin mungesën e këshillave kritike.

Ata theksojnë luftën gjithnjë e më të kushtueshme të Vladimir Putinit kundër Ukrainës si një shqetësim se fuqia e ngjashme e padiskutueshme e Xi për Presidentin rus një ditë mund të çojë në pasoja po aq katastrofike.

Putin dhe Xi “vuajnë nga i njëjti problem i sindromës së njeriut të fortë, që është se ata i kthyen qarqet e tyre të këshillimit të politikave në dhoma jehone, kështu që njerëzit nuk janë më në gjendje të thonë lirisht mendimin e tyre,” tha Tsang. “Ne po shohim që po bëhen gabime të mëdha sepse debati i politikës së brendshme është reduktuar ose eliminuar në të vërtetë për sa i përket fushës së tij.”

(BalkaWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: