RUSI – 700 pengjet e kapura në Siri nga terroristët e Shtetit Islamik përfshijnë qytetarë amerikanë dhe evropianë dhe po vriten 10 persona në ditë, tha presidenti rus Vladimir Putin, duke kritikuar forcat amerikane për dështimin “katastrofik”.

Terroristët e Shtetit Islamik “kanë dorëzuar ultimatume dhe kanë bërë kërkesa të caktuara, duke kërcënuar … se do të vrasin dhjetë vetë çdo ditë”, tha kreu rus, duke shtuar se pengmarrësit tashmë kanë filluar të realizojnë kërcënimet e tyre duke ekzekutuar dhjetë pengje dy ditë më parë.

“Kjo është jo vetëm tmerrshme, është një katastrofë”, tha Putin, duke shtuar se forcat amerikane që pretendojnë të kontrollojnë zonën rreth bregut lindor të lumit Eufrat, duke u mbështetur në forcat e armatosura kurde në terren, qëndrojnë të dukshëm të heshtur rreth krizës.

“Disa qytetarë amerikanë dhe evropianë janë midis pengjeve”, paralajmëroi presidenti, duke shtuar se “të gjithë heshtim … sikur të mos ketë ndodhur asgjë”.

“Terroristët e Shtetit Islamik vazhdojnë të zgjerojnë praninë e tyre në zonë”, tha ai.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb