Vladimir Putin ka vizituar urën e Krimesë, e cila u godit nga një sulm me kamion bombë në tetor.

Presidenti rus udhëtoi me një makinë “Mercedes” përmes urës Kerç, e cila lidh Krimenë e pushtuar me Rusinë kontinentale, dhe u dëmtua rëndë pas shpërthimit të 8 tetorit.

Putin akuzoi forcat speciale të Ukrainës për kryerjen e goditjes në urë, e cila u zhvillua një ditë pas ditëlindjes së tij të 70-të.

799d1393 5324 4871 8b9b Bd61c95acc24
799d1393 5324 4871 8b9b Bd61c95acc24

Shpërthimi shkatërroi një pjesë të urës rrugore duke ndaluar përkohësisht trafikun nëpër ngushticën e Kerçit.
Kievi nuk e ka marrë përgjegjësinë.

Pas shpërthimit, Rusia kreu një seri sulmesh me raketa vdekjeprurëse që synonin qytetet ukrainase në shenjë hakmarrjeje.

Dëmi nënkupton një goditje për Rusinë pasi Ura e Kerçit siguron një rrugë furnizimi për forcat ruse në Ukrainë dhe është e vetmja lidhje e drejtpërdrejtë midis rrjetit të transportit të Rusisë dhe Gadishullit të Krimesë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb