Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka hedhur idenë që kurrikulën mësimore të futet edhe lënda e historisë së luftës dhe patriotizmit.

Këto ndryshime pritet që të aprovohen në parlamentin rus. Qëllimi i presidentit rus ëtshë militarizimi i të rinjve.

Kujtojmë se në 2015 Putin krijoi ushtrinë e të rinjve, ‘Yuanarmia’, që nga përkrahësit u përshkrua si përgjigje ndaj America’s Boy Scouts por u krahasua me Nazistët e Rinj të Hitlerit.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb