Armenia i ka kërkuar presidentit francez, Emmanuel Macron të kryesojë bisedimet e paqes me Azerbajxhanin në një sfidë të re ndaj kontrollit gjithnjë e më të lirshëm të Vladimir Putinit ndaj aleatëve rajonalë të Rusisë në vazhdën e luftës në Ukrainë.

Mohimi nga një aleat tradicional i Putinit, i cili kishte pritur një takim të liderëve të vendeve në luftë muajin e kaluar, vjen menjëherë pas samitit me gjashtë shtete ish-sovjetike.

Gjatë një fotografie të liderëve të vendeve në Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) në Jerevan të mërkurën, kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan, u largua nga Putini, i cili kishte qëndruar në të majtë të tij.

Pashinyan më pas refuzoi të nënshkruante një deklaratë të samitit, pasi ai kritikoi dështimet e fundit të CSTO, e cila lidh Armeninë, Bjellorusinë, Kazakistanin , Kirgistanin dhe Taxhikistanin në një marrëveshje të mbrojtjes reciproke.

Ai shprehu zhgënjimin për mungesën e një përgjigjeje ndaj kërkesës së tij zyrtare që CSTO të ndërhynte në emër të Armenisë pasi vendi i tij u sulmua nga përtej kufirit me Azerbajxhanin në shtator.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: