Shtëpia e Bardhë u detyrua të sqaronte komentet e Joe Biden pasi ai bëri thirrje që Vladimir Putin të rrëzohej.
Presidenti i SHBA-së, duke folur në Poloni, paralajmëroi se Perëndimi do të ndërhynte nëse udhëheqësi rus kalonte në “një centimetër të vetëm të territorit të NATO-s”.

Ai shtoi: “Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet.”

Sapo Biden e kishte përfunduar fjalimin e tij, Shtëpia e Bardhë lëshoi një deklaratë duke thënë se ai nuk po i referohej një “ndryshimi të regjimit”. Një zëdhënës shtoi: “Qëllimi i presidentit ishte se Putini nuk mund të lejohet të ushtrojë pushtet mbi fqinjët e tij apo rajonin”.

Ishte dita e dytë me radhë që Shtëpia e Bardhë ishte detyruar të sqaronte komentet e bëra nga presidenti. Të premten, Shtëpia e Bardhë tha se trupat amerikane nuk do të shkonin në Ukrainë pasi Biden u duk se sugjeroi se mund të kishte “çizme në terren”. Ai u tha parashutistëve në Poloni. “Do të shihni kur të jeni atje – disa prej jush kanë qenë atje – do të shihni gra, të rinj, duke qëndruar në mes, përballë një tanku të mallkuar, duke thënë: ‘Nuk jam duke u larguar.’”
Përmendja e Biden për “kur të jesh atje” dukej se sugjeronte se trupat do të vendoseshin përtej kufirit, por administrata këmbënguli se nuk kishte asnjë ndryshim në qëndrim.

Duke folur vetëm disa orë pasi Rusia bombardoi qytetin ukrainas të Lviv, vetëm 45 milje nga kufiri polak, Biden bëri një mbrojtje me pasion të demokracisë liberale dhe aleancës ushtarake të NATO-s.
Evropa duhet të jetë e “çeliktë” për një “luftë të gjatë përpara” në luftën e Rusisë me Ukrainën, tha ai. Biden mbajti atë që u përshkrua nga Shtëpia e Bardhë si një adresim kryesor përpara Kështjellës Mbretërore, një nga monumentet e dukshme të Varshavës, e cila u dëmtua rëndë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ndërsa ka pasur sugjerime se Moska po tërheq forcat për t’u përqëndruar në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, burimet e mbrojtjes dhe sigurisë në Mbretërinë e Bashkuar pohuan se Rusia thjesht po kërkonte të rigrupohej përpara se të fillonte ofensivën e re.
Frika e tyre dukej se ishte e justifikuar pasi Andriy Sadoviy, kryetari i bashkisë së Lviv, konfirmoi se sulmet me raketa kishin goditur periferi të qytetit – fillimisht duke goditur një depo karburanti, pastaj një objekt tjetër. Pesë persona u plagosën.

Raketat goditën një objekt riparimi avioni pranë aeroportit të Lviv një javë më parë, por qyteti megjithatë kishte mbetur i padëmtuar. Duke iu drejtuar një auditori prej mijëra njerëzish që përfshinin refugjatë që kishin ikur nga lufta, Biden u tha ukrainasve: “Ne qëndrojmë me ju – pikë” ndërsa ai mbronte presidentin e vendit, Volodymyr Zelensky.

“Putin nxjerr helm nga goja kur thotë se po denazifikon Ukrainën. Është një gënjeshtër, është thjesht cinike – ai e di këtë”, tha Biden.

“Dhe është gjithashtu e turpshme. Presidenti Zelensky u zgjodh në mënyrë demokratike, ai është hebre, familja e babait të tij u shkatërrua në Holokaustin nazist dhe Putini ka guximin – si të gjithë autokratët para tij – të besojë se kjo mund të bëjë të drejtë.”

Në një thirrje të drejtpërdrejtë drejtuar popullit rus, ai bëri një krahasim midis pushtimit të Ukrainës dhe tmerreve të Luftës së Dytë Botërore.

Presidenti tha se trupat e Moskës ishin “përballur me rezistencën e guximshme dhe të ashpër të Ukrainës” dhe kishin forcuar vendosmërinë dhe unitetin si të forcave mbrojtëse ashtu edhe të Perëndimit.

Biden tha se Rusia ishte “e prirur ndaj dhunës” dhe këmbënguli se nuk kishte “thjesht asnjë justifikim apo provokim” për pushtimin.
Sanksionet, tha ai, kanë dobësuar fuqinë e Rusisë dhe e kanë rrënuar rublën.

Ndërhyrja e Biden-it erdhi ndërsa tërheqja ruse dukej se po vazhdonte, me Zelensky që pretendonte se trupat e tij kishin dhënë “goditje të fuqishme” ndaj forcave pushtuese dhe i kishin kërkuar Moskës të negocionte për t’i dhënë fund luftës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb