RUSI

Presidenti rus Vladimir Putin tha se do donte të diskutonte rreth përfundimit të konfliktit në Donbass me presidentin e zgjedhur të Ukrainës, Volodimir Zelensky, ndërsa nuk kurseu shakatë rreth kushteve në të cilat mund të takoheshin dy krerët.

“Vladimir Zelensky ende nuk është ngritur në rangun e shenjtorëve, e jo të Zotit Perëndi, dhe unë me vështirësi mund të paraqes në ndonjë cilësi para tij”, tha Putini  si përgjigje të një pyetjeje rreth asaj që do t’i thotë udhëheqësit të ardhshëm ukrainas kur të shfaqej para tij.

Ai tha se ishte i hapur që të takohej me Zelensky, por që të dy udhëheqësit  duhej së pari të diskutojnë rreth mënyrës se si duhet t’i japin fund konfliktit në Ukrainën juglindore.

Kujtojmë që raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale të Ukrainës u mbajt më 21 prill, ku Zelensky mposhti me zell Petro Poroshenko në detyrë.

Sipas njoftimeve, Zelensky ka shprehur gatishmërinë për të takuar homologun e tij rus, por dëshiron që Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelaria gjermane Angela Merkel të bashkohen me diskutimet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb