Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se dëshironte t’i përmirësonte marrëdhëniet me Mbretërinë e Bashkuar, por Kryeministrja britanike, Theresa May, ishte e ashpër me të.


Tensionet midis dy vendeve janë thelluar që nga rasti kur u helmua agjenti i dyfishtë rus, Sergei Skripal, së bashku me të bijën e tij në Salisbury të Mbretërisë së Bashkuar me 4 mars të vitit 2018, shkruan Reuters.


Putin është takuar me May në samitin G20 në Osaka dhe kjo e fundit i ka kërkuar Moskës që t’i dorëzojë të dyshuarit rus për helmimin e agjentit të dyfishtë.


Ndërsa Moska vazhdimisht e ka mohuar të ketë qenë e përfshirë në këtë rast.

“Ajo shprehu qëndrimet e saj në një mënyrë mjaft të ashpër. Sidoqoftë takimi me të ishte një hap i vogël, por në drejtim të duhur. Unë jam i bindur se kemi nevojë që t’i rikthejmë marrëdhëniet tona në një shkallë më të gjerë”, ka thënë Putin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb