Sipërmarrësit perëndimorë në Rusi vazhdojnë të kenë nevojë për leje speciale nga qeveria për të shitur aksionet e tyre në kompani të mëdha. Kjo vlen mbi të gjitha për sektorin bankar dhe atë të energjisë.

Sipas agjencisë së lajmeve Interfax, një dekret i miratuar nga presidenti rus Vladimir Putin në gusht u zgjat me një vit të hënën dhe tani do të skadojë më 31 dhjetor 2023.

Pas luftës së nisur nga Rusia kundër Ukrainës , Perëndimi ka vendosur sanksione ndaj Moskës. Për shkak të rritjes së rreziqeve, shumë kompani dhe sipërmarrës po përpiqen të reduktojnë biznesin e tyre me Rusinë.

Megjithatë, qeveria ruse i ndaloi këto përpjekje muaj më parë dhe ndaloi shitjen e aksioneve në sektorë me rëndësi strategjike si nxjerrja e lëndëve të para ose sektori financiar.

Shitje të tilla janë të mundshme vetëm me një përjashtim nga qeveria. Rregullorja zbatohet për sipërmarrësit nga “vendet jomiqësore”, domethënë shtetet që kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë. Me këtë rregullore, Kremlini dëshiron të parandalojë një eksod masiv të kompanive perëndimore.

Në të njëjtën kohë, qeveria ka dhënë bekimin e saj për marrëveshje të tilla ku kompanitë e huaja ua dorëzojnë fabrikat e tyre lojtarëve rusë shtetërorë nën çmimin e tregut.

Për shembull, prodhuesit e makinave Renault dhe Nissan kanë shitur objektet e tyre të prodhimit në Rusi për çmimin simbolik prej 1 rubla (0,016 dollarë).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb