Kryeministri britanik, Boris Johnson thotë se pushtimi i Putinit në Ukrainë ka dështuar. Në një intervistë të dhënë për BBC, ai ka thënë se tashmë Putin ka dështuar, duke shtuar se nuk e kuptoi idenë e tij për të pushtuar Ukrainën.

Ai akuzoi Putinin për “kryerjen e një sërë krimesh lufte”.

Johnson thotë se Mbretëria e Bashkuar dëshiron të bëjë më shumë dhe ndjen “agoninë e ukrainasve”.

“Putin duhet të kuptojë se ai nuk mund të ketë sukses tani,” thotë ai.

“Ai nuk do të jetë në gjendje të nënshtrojë dhe pushtojë Ukrainën, sepse ata kanë treguar në thelb se kanë një shpirt të paepur. Pra… ai duhet të tërhiqet.

Ai duhet ta mbyllë këtë gjë. Ai duhet të marrë mbrapsht të tijën. tanket dhe armaturën e tij.

“Dhe duhet të ketë si një zgjidhje që respekton vullnetin e popullit ukrainas. Dhe kjo është ajo që Britania e Madhe do të mbështesë”, tha Johnson.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb