Rusia do të kërkojë pagesën në rubla për gazin natyror që u shitet vendeve “jomiqësore”, tha presidenti Vladimir Putin të mërkurën dhe çmimet evropiane të gazit u rritën për shkak të shqetësimeve se masa do të përkeqësonte krizën energjetike të rajonit.

Vendet evropiane dhe Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione të rënda ndaj Rusisë që kur Moska dërgoi trupa në Ukrainë më 24 shkurt. Por Evropa varet shumë nga gazi rus për ngrohjen dhe prodhimin e energjisë, dhe Bashkimi Evropian është i ndarë nëse do të sanksionojë sektorin energjetik të Rusisë.

Mesazhi i Putinit ishte i qartë: Nëse doni gazin tonë, blini monedhën tonë. Mbeti e paqartë nëse Rusia ka fuqinë për të ndryshuar në mënyrë të njëanshme kontratat ekzistuese të dakorduara në euro.

Rubla u hodh për një kohë të shkurtër pas njoftimit tronditës në nivelin më të lartë të tre javëve, duke kaluar 95 kundrejt dollarit. Ai zvogëloi fitimet, por qëndroi shumë nën 100, duke u mbyllur në 97.7 kundrejt dollarit, duke rënë më shumë se 22% që nga 24 shkurti.

Disa çmime evropiane të gazit me shumicë ishin deri në 30% më të larta të mërkurën. Çmimet e gazit me shumicë britanike dhe holandeze u rritën.

Gazi rus përbën rreth 40% të konsumit total të Evropës. Importet e gazit të BE-së nga Rusia këtë vit janë luhatur nga 200 milionë euro në 800 milionë euro (880 milionë dollarë) në ditë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: