Një vajzë 11-muajshe, vajza e një inxhinieri italian nga Bergamo, është vrarë në një çerdhe në Lion të Francës nga një mësuese 27-vjeçare. Gruaja, e cila rrëfeu dhe u arrestua me akuzën e vrasjes vullnetare të një fëmije, spërkati Lizën e vogël me një substancë kaustike nga ato që përdoreshin për të zhbllokuar lavamanët dhe më pas e bëri atë ta gëlltiste. Arsyeja, sipas asaj që 27-vjeçari ka pranuar gjatë marrjes në pyetje, është se vogëlushja “ka qarë shumë”.

Tragjedia ndodhi të mërkurën e 22 qershorit brenda kopshtit People & Baby në rue Danton në Lyon. Rreth orës 8 të mëngjesit personeli i çerdhes ka kërkuar ndihmën e urgjencës, e cila e transportoi fëmijën në spitalin Femme-Mère-Enfant në Bron, por Lisa e vogël nuk arriti të mbijetojë për shkak të djegieve të tmerrshme. Zyra e Prokurorit Publik të Lionit hapi një hetim për incidentin, por sipas shtypit vendas, episode të keqtrajtimit të fëmijëve që qanin tashmë ishin raportuar në të njëjtën strukturë.

Sipas të përjavshmes lokale Prima Bergamo, Lisa e vogël ishte vajza e Fabio Bertuletti, 37 vjeç nga Torre Boldone. Burri, i specializuar në projekte të linjave të tensionit të lartë dhe shumë të lartë, pasi u diplomua në Inxhinieri në Bergamo, punoi për disa vite në Italia përpara se të transferohej në Francë. Ai jeton në Lyon me gruan e tij Sophie, 38 vjeç dhe më 30 qershor 2021 lindi vajza e tyre. Funerali i Lizës do të bëhet në Lyon më 29 qershor, një ditë para ditëlindjes së saj të parë.

(Tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb