“Rreth 40, 000 ushtarë rusë janë vrarë, plagosur ose janë kapur gjatë luftës në Ukrainë”, kështu ka bërë me dije një zyrtar i lartë ushtarak i NATO-s bën me dije Wall Street Journal.

Sipas tij llogaritja është bërë duke u bazuar te informacionet e dhëna nga autoritetet ukrainase si dhe nga disa informacionet ë marra nga Rusia.

ndër të tjera NATO vlerëson se midis 7, 000 dhe 15, 000 ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës.

Rusia filloi pushtimin e saj me rreth 190,000 trupa. Që atëherë ajo ka sjellë trupa shtesë nga Çeçenia, Siria dhe vende të tjera.

Sipas Associated Press, humbjet që Rusia numëron deri tani janë të barabarta me 15,000 trupat që ka humbur në dhjetë vjet në Afganistan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: