Po ndërmerren hapa për të përmirësuar ‘menjëherë’ situatën në qendrën e përpunimit të emigrantëve Manston, thotë Home Office

Qendra e mbipopulluar e imigracionit në Kent është kthyer në një simbol të sistemit “të prishur” të azilit, të cilin ministrja e brendshme është nën presion në rritje për ta rregulluar.

Suella Braverman ka konfirmuar se po ndërmerren hapa për të përmirësuar “menjëherë” situatën në qendrën e migracionit Manston, sipas Zyrës së Brendshme.

Këta hapa përfshijnë forcimin e objekteve mjekësore aktualisht në vend, furnizimin me shtretër shtesë dhe lehtësira të përmirësuara të ushqimit, dhe ofrimin e më shumë aktiviteteve për të mbështetur mirëqenien e migrantëve.

Departamenti konfirmoi gjithashtu se më shumë se 1,000 njerëz janë zhvendosur nga vendi i përpunimit të emigrantëve Manston në pesë ditët e fundit.

Zonja Braverman është kritikuar për kushtet në Manston, i cili është krijuar për të mbajtur 1,600 njerëz për disa ditë, por është përdorur për të strehuar rreth 3,500 njerëz për javë të tëra.

Duke folur pas vizitës së saj të enjten, Sekretarja e Brendshme zonja Braverman tha: “Unë jam takuar me ekipet tona të ekspertëve që punojnë pa u lodhur për të shpëtuar jetë dhe për të mbrojtur kufijtë e Mbretërisë së Bashkuar. Doja të shihja vetë se si po punojmë për të reduktuar numrin e njerëzve në Manston, të mbështesja njerëzit atje dhe falënderoja stafin për të gjitha përpjekjet e tyre.

“Unë jam jashtëzakonisht krenar për aftësinë dhe përkushtimin e treguar për të përballuar këtë situatë sfiduese këtu në baza ditore. Kjo është një situatë komplekse dhe e vështirë, të cilën ne duhet ta trajtojmë në të gjitha frontet dhe të shikojmë zgjidhje inovative.
Për të thyer modelin e biznesit të kontrabandistëve të njerëzve, ne duhet të sigurojmë që rruga e migrimit të paligjshëm përtej Kanalit të bëhet përfundimisht e pazbatueshme”.

Por deputetja e Doverit, Natalie Elphicke, tha se ishte një “keqardhje e madhe” që sekretarja e Brendshme nuk u takua me deputetët lokalë dhe drejtuesit e këshillit gjatë udhëtimit të saj në Kent.

“Kriza e varkave të vogla nuk është vetëm në objektet e përpunimit të emigrantëve, ajo është në plazhet, shkollat, shërbimet dhe banesat tona në Kent”, tha ajo.

“Është një keqardhje e madhe që sekretarja e Brendshme nuk ishte në gjendje të takohej me deputetët e Kent-it dhe drejtuesit e këshillit të Kent-it për të diskutuar së pari ndikimin serioz lokal të kësaj çështjeje, të cilën udhëheqësit e Kent-it e kanë përshkruar si “pikë të thyer”.

Vizita e Braverman ‘e pritur mirë’
Sekretari i Brendshëm u takua me stafin e Forcave Kufitare në Dover më herët të enjten për të diskutuar operacionet e kalimit të Channel përpara se të udhëtonte në qendrën e përpunimit me helikopter ushtarak për të folur me stafin dhe për të marrë një përditësim mbi krizën e mbipopullimit.

Ajo më vonë u largua nga qendra në Manston pasi kaloi dy orë në vend.

Një burim i Home Office tha se zonja Braverman mbajti një seancë 45-minutëshe me pyetje dhe përgjigje me stafin në qendër, e cila u “prit mirë”.

Sekretarja e Brendshme nuk mori pyetje nga media gjatë vizitës.
Downing Street më vonë mbrojti përdorimin e një helikopteri ushtarak nga sekretarja e brendshme për të udhëtuar në Manston.

“Sekretarja e Brendshme ishte në Dover për të marrë një përditësim mbi operacionet në terren. Kjo përfshinte qartë operacionet në Kanal. Ajo udhëtoi me një avion ushtarak për të parë zonën e operacioneve në det,” tha një zëdhënës i qeverisë.

Disa qindra njerëz u zhvendosën në Manston gjatë fundjavës pasi një sulmues hodhi bomba me benzinë ​​në qendrën e përpunimit Western Jet Foil në Dover të dielën.

Avokatët në emër të bamirësisë Detention Action dhe një grua e mbajtur në Manston po kërcënojnë me veprime ligjore kundër sekretares së brendshme për kushtet.

Organizata bamirëse tha se një letër urgjente paraveprimi, e dërguar në Zyrën e Brendshme të martën, përfaqësonte veprimin e parë kundër zonjës Braverman rreth “trajtimit të paligjshëm” të njerëzve të mbajtur në objekt.

Home Office përballet me një rishikim gjyqësor
Ministri i qeverisë Graham Stuart pranoi më herët gjatë ditës se Manston nuk po funksiononte ligjërisht dhe “askush prej nesh nuk është rehat me të”.

I pyetur nëse ishte i lumtur që azilkërkuesit po ndaloheshin në mënyrë të paligjshme, ai tha për Sky News: “Natyrisht që jo. Asnjëri prej nesh nuk është i kënaqur me të. Ne duam që të trajtohet, ne duam të kemi një kontroll, pikërisht për këtë është fokusuar ministrja e brendshme.”

Qindra njerëz janë larguar nga Manston ditët e fundit, me ministrin e imigracionit Robert Jenrick duke shprehur shpresën se së shpejti do të kthehet në “përputhje ligjore”.

Ai zbuloi për Sky News të mërkurën se Zyra e Brendshme po përballet me një rishikim gjyqësor mbi situatën, por këmbënguli se kjo nuk ishte “e pazakontë”.

Kushtet e zymta në Manston u zbuluan në një letër të hedhur nga një vajzë e re mbi gardhin rrethues për një fotografi të agjencisë së lajmeve PA të mërkurën duke i lutur për ndihmë dhe duke e krahasuar atë me një “burg”.

Qeveria u gjend nën kritika të mëtejshme mbrëmë pasi një grup azilkërkuesish thuhet se u lanë në stacionin Victoria në Londër pa strehim pasi u zhvendosën nga Manston.

Kent ‘në pikën e thyerjes’
Vizita e zonjës Braverman erdhi pasi shefat e këshillit në të gjithë Kentin paralajmëruan se i gjithë qarku është në “pikën e thyerjes”, me shqetësimet për dhunën e ekstremit të djathtë të nxitur nga dështimi për të kontrolluar numrin e njerëzve që kalojnë Kanalin me varka të vogla.

Ndërkohë, zëdhënësja e kryeministrit nuk mohoi raportet se qeveria po përpiqet të negociojë marrëveshje deportimi të stilit të Ruandës me vende si Belize, Peru dhe Paraguaj për të ulur presionin mbi sistem.

“Ne planifikojmë të negociojmë marrëveshje të ngjashme me vende të tjera, të ngjashme me partneritetin e Ruandës, por nuk është e dobishme për ne të komentojmë mbi spekulimet rreth diskutimeve të mundshme,” tha ajo.

Marrëveshja e diskutueshme e Ruandës është vonuar nga një sërë sfidash ligjore, por zonja Braverman po flet me të paktën tre vende të tjera për zgjerimin e vendeve në të cilat mund të deportohen azilkërkuesit, sipas Daily Express.

Duke iu përgjigjur raportit, Eamon Courtenay, ministri i jashtëm i Belizes, shkroi në Twitter se vendi i tij “nuk është në negociata me Mbretërinë e Bashkuar ose ndonjë vend tjetër për të pranuar emigrantë”.

Ai shtoi: “Ne nuk do të pranojmë të pranojmë emigrantë të eksportuar. Kjo është çnjerëzore dhe në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.”

Më shumë oferta të stilit të Ruandës janë planifikuar
Zonja Braverman e ka pranuar vetë se sistemi i azilit është “i prishur” dhe ka veçuar shqiptarët disa herë gjatë javës së kaluar kur diskutoi për rritjen e kalimeve me varka të vogla, të cilat ajo i quajti “pushtim në bregdetin tonë jugor”.

Të mërkurën, Edi Rama, kryeministri shqiptar, akuzoi Britaninë se u bë si një “çmendinë” me një kulturë “gjetje koke turku” gjatë një krize migracioni, në të cilën “politikat e dështuara” janë fajtore.

Katër shefa të komisioneve parlamentare i bënë presion të mëtejshëm sekretares së brendshme për të shpjeguar se si qeveria do të kontrollojë situatën në Manston dhe krizën e emigrantëve në përgjithësi.

Në një letër të përbashkët drejtuar zonjës Braverman, kryetarët e Komitetit të Çështjeve të Brendshme, Komitetit të Drejtësisë, Komitetit të Përbashkët për të Drejtat e Njeriut dhe Komitetit të Grave dhe Barazive shprehën “shqetësimet e tyre të thella” mbi kushtet “e tmerrshme” në Manston, duke pyetur se çfarë do të bëhet për të trajtuar situatën aktuale dhe shmangien e mbipopullimit në të ardhmen.

Ndërsa shefat e këshillit në Kent i kanë shkruar gjithashtu sekretares së brendshme, duke i kërkuar asaj të ndalojë përdorimin e qarkut si një “rregullim të lehtë” dhe kanë paralajmëruar se janë nën “presion disproporcional” për shkak të vendndodhjes së Kentit.

Nuk ka më hapësira shkollore për fëmijët vendas në vitin 7 dhe 9 për shkak të ardhjes së refugjatëve të rinj, thanë ata.

Laburistët kanë akuzuar qeverinë për “humbjen e kontrollit të kufijve tanë” dhe thanë se 12 vjet udhëheqje konservatore janë fajtorë për “sistemin e prishur”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb