Lista e plotë e dorëheqjeve të ministrive

Kryeministri britanik Boris Johnson është tashmë në një situatë jo të mirë, duke pasur parasysh dorëheqjet, dhe faktin që kërkohet largimi i tij nga kryesimi i qeverisë britanike.

Këtu është një listë e plotë e dorëheqjeve të ministrave gjatë kësaj javë.

Deri në orën 9 të mëngjesit të së enjtes, kishim 27 dorëheqje në total, pesë në nivel kabineti dhe 22 në nivel nën kabinet.

Përveç kësaj, një ministër tjetër, Michael Gove, është shkarkuar si sekretar i nivelit të lartë, duke e çuar numrin total të largimeve ministrore në 28.

Ka pasur edhe dhjetëra të tjera dorëheqje të PPS-së, por këto janë shumë më pak të rëndësishme. Qeveria mund të funksionojë pa PPS, por jo pa ministra.

Nivel kabinetit

Të martën

Rishi Sunak, kancelar

Sajid Javid, sekretar i shëndetësisë

Të mërkurën

Simon Hart, sekretar i Uellsit

Sot

Brandon Lewis, sekretar i Irlandës së Veriut

Michelle Donelan, sekretare e arsimit

Në nivel nën kabineti

E martë

Alex Chalk, avokat i përgjithshëm

E mërkurë

Will Quince, ministër për fëmijët dhe familjet

Robin Walker, ministër i Shkollave

John Glen, ministër i Thesarit

Victoria Atkins, ministre e Burgjeve

Jo Churchill, ministre e Mjedisit

Stuart Andrew, ministër i Strehimit

Kemi Badenoch, ministre e Barazive

Julia Lopez, ministre e Mediave

Lee Rowley, ministër i Biznesit

Neil O’Brien, ministër për rritjen

Alex Burghart, ministër i Aftësive

Mims Davies, ministre e Punësimit

Rachel Maclean, ministre për Mbrojtjen

Mike Freer, ministër i Barazive

Eduard Argar, ministër i Shëndetësisë

Sot

Helen Whately, ministre e Thesarit

Damian Hinds, ministër Sigurie

George Freeman, ministër i Shkencës

Guy Opperman, ministër i Pensioneve

Chris Philp, ministër i Teknologjisë

James Cartlidge, ministër i Gjykatave

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb