KOSOVË

Ka nisur pak çaste më parë takimi i tretë i grupeve punuese të LDK-së dhe Vetëvendosjes. Takimi mes dy subjekteve është duke u zhvilluar në selinë kryesore të LDK-së.

Lajmi konfirmohet nga mediat vendase, të cilat shkruajë se qeveria e re e Kosovës do të përbëhet me jo më shumë se 12 ministri.Lideri i vetëvendosjes dhe kryeministri i ardhshëm, Albin Kurti,  është shprehur se takimi i grupeve punuese mes dy partive do të ketë si fokus pune çështjet ekonomike.

Sipas rezultateve jo zyrtare,  Komisionit Qendror të Zgjedhjeve raporton se Lëvizja Vetëvendosje ka dalë partia e parë në zgjedhjet e 6 tetorit me 25.50 për qind të votave, e ndjekur nga Lidhja Demokratike e Kosovës me 24.83 për qind.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb