Mbajtja e një maskë për fytyrën do të jetë përsëri e detyrueshme në vendet e mbyllura publike në Holandë pasi qeveria njoftoi disa masa të reja për të luftuar COVID-19 mes infeksioneve në rritje gjatë javëve të fundit.

Kryeministri holandez Mark Rutte tha në një konferencë për shtyp se përdorimi i maskave për fytyrën tani do të zbatohet në të gjitha hapësirat e brendshme të aksesueshme publikisht, duke përfshirë bibliotekat, bashkitë, supermarketet, dyqanet, stacionet e trenave dhe pjesë të spitaleve dhe universiteteve.

Kërkesa e një “certifikate caksinimi” që ka qenë e detyrueshme për akses në restorante, kafene, teatro dhe stadiume, do të shtrihet në muze, kopshte zoologjike, parqe argëtimi, palestra, pishina, tarraca dhe ngjarje sportive jashtë dhe brenda.

Masat e reja do të hyjnë në fuqi të shtunën.

“Edhe një herë po jap një mesazh të vështirë, tani që shifrat e infeksionit dhe pranimet në spitale po rriten,” tha Rutte. “Mbetet e vështirë sepse gjithçka rreth koronës çon në diskutime gjithnjë e më shumë në shoqëri”.

“Nuk duhet të ketë dikotomi. Kuptohet, ne luftojmë me të, ashtu si njerëzit në vendet rreth nesh. Sa më shumë të duhet, aq më e ndërlikuar bëhet ndjekja e rregullave,” tha ai.

“Vetë sjellja jonë mbetet vendimtare”, tha Rutte. “Gjëja më e rëndësishme është të qëndroni në shtëpi nëse keni ankesa, të lani duart shpesh dhe të kolliteni në bërryl. Gjithashtu këshillojmë urgjentisht përsëri të mbani një distancë prej 1.5 metrash, të punoni nga shtëpia dhe të shmangni vendet e mbushura me njerëz”.

Duke folur në konferencën për shtyp, ministri i Shëndetësisë Hugo de Jonge bëri edhe një herë një apel për personat që nuk janë vaksinuar.

De Jonge njoftoi gjithashtu fillimin e vaksinimit përforcues në dhjetor për të gjithë njerëzit e moshës 80 vjeç e lart. Një vaksinë përforcuese do t’u ofrohet gjithashtu të gjithë banorëve të rritur mbi 18 vjeç që jetojnë në një institucion kujdesi me shërbimin e tyre mjekësor.

Muajin e ardhshëm, një vaksinë përforcuese do t’u ofrohet gjithashtu punonjësve të kujdesit shëndetësor me kontakt të drejtpërdrejtë me pacientët. Nga janari i vitit 2022 e tutje, personat nga mosha 60 deri në 80 vjeç do të marrin gjithashtu një vaksinë përforcuese.

Qeveria holandeze kishte zbutur masat kundër përhapjes së COVID-19 deri në fund të shtatorit. Që atëherë, maskat për fytyrën ishin të detyrueshme vetëm në aeroplanë, trena, autobusë, tramvaje, metro,  taksi dhe në aeroporte.

Pavarësisht nga fakti se rreth 85 përqind e të gjithë holandezëve të moshës 12 vjeç e lart janë aktualisht të vaksinuar kundër COVID-19, infeksionet e reja janë në rritje.

Në përditësimin e tij të fundit javor, Instituti Kombëtar për Shëndetin Publik dhe Mjedisin (RIVM) raportoi se numri i pacientëve të rinj të shtruar në spital me COVID-19 nga 27 tetori deri më 2 nëntor u rrit në 834, 31 për qind më shumë se një javë më parë. Gjithsej 140 pacientë të rinj u pranuan në ICU, 20 për qind më shumë se një javë më parë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb