Ish-ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi ka publikuar deklaratën e “Lëvizjes së Gazetarëve” për lirinë e medias, ndërsa sjell në vëmendje rastin në Amerikë, ku “The Pentagon Papers” ishte rasti i publikimit të sekreteve qeveritare për luftën në Vietnam nga dy super mediat botërore, “The New York Times” dhe “Washington Post” !

Gjykata e Lartë, thotë Halimi, e cila shqyrtoi brenda pak ditëve akuzat e qeverise, theksoi se “Media mund të jetë e lirë kur i shërben të qeverisurve dhe jo qeverisë”!

Eduard Halimi
Eduard Halimi

Ndërsa në një paralele me Shqipërinë, Lëvizja e Gazetarëve shkruan: “E di që ne këtu e ndajmë thjesht: qeverisë apo opozitës! Por nuk duhet të jetë kështu! Ndaj po e rishtroj pyetjen: qeverisë apo të qeverisurve! E nëse botuesit për 1001 arsye duhet ti shërbejnë qeverisë, ne gazetaret që duhet të bëjmë duhet ti shërbejmë qeverisë apo të qeverisurve”.

Levizja Per Gazetare
Levizja Per Gazetare

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb