Qindra protestues sudanezë kërkuan të mërkurën shkarkimin e shefit të misionit të Kombeve të Bashkuara, i cili po punon për të zgjidhur një krizë politike të shkaktuar nga grushti ushtarak i vitit të kaluar.

Protestat e së mërkurës në kryeqytetin Khartoum, kritikuan përpjekjet e përfaqësuesit të posaçëm të OKB-së Volker Perthes, i cili kryeson Misionin e Ndihmës së Tranzicionit të Kombeve të Bashkuara në Sudan (UNITAMS).

Shumë nga protestuesit ishin mbështetës të grupeve islamike dhe vijnë një ditë pasi udhëheqësi islamik Mohamed Ali Al-Gizouli akuzoi Perthes për “ndërhyrje” në punët e brendshme të Sudanit gjatë një seminari të titulluar “ndikimi negativ i misionit të OKB-së në nisjen e dialogut sudanez “.

“Volker, ti gjerman, krizën do ta zgjidhin sudanezët”, brohoritën protestuesit. Të tjerë i kërkuan Perthes të “largohej”.

Tubimet vijnë pasi Këshilli i Sigurimit i OKB-së po diskutonte për zgjatjen e mandatit të misionit përtej 3 qershorit.

Sudani është tronditur nga trazirat e thelluara që nga një grusht shteti i 25 tetorit të organizuar nga shefi i ushtrisë Abdel Fattah al-Burhan, i cili shkaktoi protesta të rregullta kundër grushtit të shtetit në pjesën më të madhe të vendit.

Marrja e pushtetit prishi një marrëveshje të brishtë për ndarjen e pushtetit midis ushtrisë dhe civilëve të negociuar pas përmbysjes në vitin 2019 të autokratit shumëvjeçar Omar al-Bashir.

Sipas mjekëve pro-demokracisë, një goditje e dhunshme ndaj protestave kundër grushtit të shtetit ka lënë të vrarë rreth 100 njerëz.

Disa protestues të mërkurën thanë se ishin të zemëruar që OKB-ja po përfshinte në bisedime aleancën civile të njohur si Forcat e Lirisë dhe Ndryshimit.

“Volker erdhi për të përfshirë partitë (të FFC)… Shoqëria sudaneze është kundër këtyre partive,” tha protestuesi Ahmed Ali.

Në mars, Perthes i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se Sudani po shkonte drejt një “kolapsi ekonomik dhe sigurie” nëse nuk rivendosej tranzicioni i tij i udhëhequr nga civilët.

Në prill, Burhan kërcënoi se do të dëbonte Perthes për “ndërhyrje” të supozuar në punët e vendit.

Muajin e kaluar, Perthes tha se ngërçi politik “po ndikonte në situatën e sigurisë” dhe “vazhdon të kërkojë një taksë të rëndë socio-ekonomike” në Sudan.

Ndërkohë, zyrtarë ushtarakë nga këshilli sovran në pushtet i Sudanit u takuan me përfaqësues të OKB-së, si dhe zyrtarë nga Bashkimi Afrikan dhe blloku rajonal IGAD.

Ata diskutuan “fillimin e bisedimeve të drejtpërdrejta” midis fraksioneve sudaneze javën e ardhshme, tha një deklaratë nga këshilli sovran.

Misioni i OKB-së, së bashku me AU dhe IGAD, kanë bërë presion për të lehtësuar bisedimet e udhëhequra nga sudanezët për të zgjidhur krizën.

Qeveritë perëndimore kanë mbështetur përpjekjet e ndërmjetësimit dhe u kanë kërkuar fraksioneve sudaneze të marrin pjesë në proces.

Të dielën, Burhan hoqi gjendjen e jashtëzakonshme të vendosur që nga grushti i shtetit për të krijuar terrenin për “dialog kuptimplotë që arrin stabilitet për periudhën e tranzicionit”.

Vendimi erdhi pas një takimi me zyrtarë të lartë ushtarakë, i cili rekomandoi gjithashtu që personat e ndaluar sipas një ligji emergjent të liroheshin.

Misioni i OKB-së përshëndeti vendimin e Burhanit, duke u kërkuar autoriteteve sudaneze të “përfundojnë lirimin e të arrestuarve”.

Autoritetet sudaneze që nga prilli kanë liruar një numër liderësh civilë kundër grushtit të shtetit dhe aktivistë pro-demokracisë të arrestuar gjatë goditjes.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb