Qipro tha të mërkurën se do të kërkojë të pezullojë aplikimet për azil për të përballuar një fluks migrantësh të parregullt që hyjnë në ishullin lindor të Mesdheut për të cilin fajëson Turqinë.

Të dhënat treguan se Qiproja, anëtare e Bashkimit Evropian, po përballej me “ndryshime demografike” dhe “efekte akute socio-ekonomike” si rezultat i krizës së emigrantëve, tha zëdhënësi i qeverisë Marios Pelekanos.

“Një kërkesë do t’i paraqitet Komisionit Evropian për të ndërmarrë veprime në favor të Republikës së Qipros, duke përfshirë dhënien e së drejtës për të pezulluar aplikimet për azil nga njerëzit që hyjnë ilegalisht në vend,” u tha ai gazetarëve.

Republika e Qipros thotë se ka numrin më të madh të kërkesave për azil për herë të parë në mesin e të 27 anëtarëve të BE-së në krahasim me popullsinë e saj prej rreth një milion.

Ajo akuzon Turqinë për orkestrimin e krizës duke lejuar migrantët e parregullt të kalojnë nga Republika separatiste Turke e Qipros Veriore (TRNC).

Qiproja është ndarë që kur trupat kontinentale turke pushtuan veriun në vitin 1974, pasi një grusht shteti grek qipriot i krijuar nga junta qeverisëse në Athinë u përpoq të bashkonte ishullin me Greqinë.

Vija e Gjelbër prej 180 kilometrash (112 milje) e ka ndarë ishullin nga lindja në perëndim që atëherë, duke ndarë Republikën e Qipros, anëtarin më lindor të Bashkimit Evropian, nga TRNC-ja e vetëshpallur, e njohur vetëm nga Ankaraja.

Flukset e emigrantëve të regjistruar në Qipro në vitin 2021 ishin 38 për qind më të larta se për të gjithë vitin e kaluar, tha Pelekanos.

Në 10 muajt e parë të vitit, 10,868 migrantë të parregullt mbërritën në Qipro, 9,270 që kishin kaluar ilegalisht vijën ndarëse të ishullit në një “politikë të përcaktuar dhe të vetëdijshme nga Turqia”, tha ai.

Flukset aktuale iu shtuan më shumë se 33,000 njerëzve që tashmë banojnë ilegalisht në republikë, shtoi zëdhënësi i qeverisë.

“Përqindja e azilkërkuesve tejkalon katër përqind të popullsisë, kur në pjesën tjetër të vendeve të vijës së parë të BE-së nuk kalon një përqind,” tha Pelekanos.

Vërejtjet e tij erdhën pasi ministrat ranë dakord për një sërë masash për të trajtuar rritjen e migrimit të parregullt në një takim urgjent të kryesuar nga presidenti Nicos Anastasiades.

Nikosia priste “solidaritet të BE-së për zhvendosjen e menjëhershme të azilkërkuesve në shtetet e tjera anëtare, por edhe riatdhesimin e azilkërkuesve në vendet e tyre të origjinës”, tha Pelekanos.

Sipas qeverisë, 15,000 njerëzve u janë refuzuar kërkesat për azil, por nuk mund të deportohen sepse nuk ka asnjë politikë koherente të BE-së ose marrëveshje me vendet e tyre të origjinës për t’i kthyer ata.

Pelekanos tha se Qiproja po i bënte thirrje Komisionit Evropian të ofronte masa urgjente për t’u përballur me një “situatë të përkeqësuar”.

Gjithashtu të mërkurën, policia qipriote tha se një varkë me 61 migrantë që mendohet se ishin nga Siria dhe Libani, duke përfshirë 28 fëmijë, u shoqëruan në breg në Paphos, në bregun lindor të ishullit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb