Piloti italian Francesco Bagnaia fitoi Çmimin e Madh të Holandës në Moto GP, raundi i njëmbëdhjetë i Kampionatit Botëror. Piloti i ekipit Ducati, i cili nisi nga pole.

Ai i parapriu Ducatit tjetër të ekipit Mooney VR46 të Marco Bezzecchi-t dhe Aprilia-s së Maverick Vinales në fund. Aleix Espargarò zbret nga podiumi, ndërsa kryesuesi i Botërorit Fabio Quartararo u përplas dy herë dhe u detyrua të tërhiqet.

Dhe kur Kupa e Botës shkon me pushime, renditja rihapet, me Quartararo që mbetet lider në 172, por Espargaro që kthehet në -21 me 151 pikë, Johann Zarco i 3-ti në 114 dhe Francesco Bagnaia që kthehet në pozitën e katërt me 106, -66 nga francezi kampion bote në fuqi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb