Një shkollë e mesme në rajonin verilindor të Kharkiv është goditur nga një raketë, raporton guvernatori i rajonit, Oleh Synyehubov.

Raketa goditi ndërtesën në distriktin Shevchenkiv në orën 4 të mëngjesit të sotëm dhe ekipet e shpëtimit tani po kërkojnë në gërmadha, tha Synyehubov në një deklaratë në Telegram.

Synyehubov tha gjithashtu se forcat ruse kishin “bastisur qytetet dhe fshatrat e Kharkiv, Izyum dhe Bogodukhiv” dhe ndërtesat e banimit, ndërtesat e fermave, garazhet dhe strukturat e tjera në rajon u shkatërruan si rezultat i granatimeve.

Dje, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se Rusia kishte goditur “brutalisht” Kharkiv, Kramatorsk dhe Sloviansk me sulme me raketa, duke lënë gjashtë të vdekur dhe 20 të plagosur vetëm në Sloviansk.

Ministria ruse e mbrojtjes tha gjithashtu se kishte goditur infrastrukturën ushtarake të Kharkiv, i cili është qyteti i dytë më i madh i Ukrainës.

Rreth 44 milje nga Kharkiv, në anën ruse të kufirit, Kremlini raportoi gjithashtu shpërthime në Belgorod, për të cilat tha se vranë të paktën tre persona dhe shkatërruan shtëpi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb